top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Základní bezpečnostní prvky pro jezdce na koni

Bezpečnost by měla být vždy až na prvním místě. Prostředí koňského světa skýtá mnohé nástrahy a být strážným andělem jezdce zajisté není úplně za odměnu. Koně jsou živá zvířata s vlastním vědomím a instintky, které sice dokážeme do značné míry usměrnit, ale nikdy ne zcela dokonale. Navíc i ten nejhodnější kůň někdy klopýtne, nebo zavadí o překážku. Dnes již máme na výběr ze širokého spektra ochranných jezdeckých pomůcek, které nezřídka kdy zachraňují životy. Pojďme si je společně představit.

Mysleme prosím na to, že používáním ochranných pomůcek jsme nejen dobrým příkladem pro ostatní jezdce, ale také výrazně zvyšujeme svou šanci, že se v pořádku vrátíme domů ke svým blízkým. Nasadit si přilbu je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat.


Bezpečnostní helmy

Doby, kdy byly přilby tvrdé, těžké a nepohodlné, dávno minuly. Dnes jsou elegantní, měkoučké, lehké a na nošení velmi příjemné. Vybírat můžeme ze spousty designů a barev, takže se nemusíme obávát, že nám jezdecké přilba nebude slušet. Naopak z helem se stal krásný módní doplněk. A hlavně: zachraňují životy!

Podle výsledků výzkumů více než 60 % úmrtí souvisejících s koňmi bylo kvůli úrazům hlavy. Úrazy hlavy jsou také nejčastějším důvodem k hospitalizaci jezdce. Přilby toto riziko snižují o 70-80 %. Opakované úrazy hlavy, ač nemusí být samy o sobě vážné, mají kumulativní účinek. Znamená to tedy, že se jejich následky sčítají. Každý další úraz prohlubuje poškození, ze kterého se mozek nikdy 100% nezotaví.

Důležitým ochranným účinkem přilby je, že při pádu rozkládá náraz do větší oblasti, což je nesmírně důležité zejména při pádu na tvrdý objekt (např. kámen, hrazení jízdárny). Po pádu přilba často praskne, což ale není závada, naopak. Po každém pádu je nutné přilbu vyměnit! I když není její poškození viditelné, vnitřní vrstvy přilby mohou být narušeny, což snižuje ochrannou funkci helmy. I nepadanou přilbu se doporučuje vyměnit po zhruba 5 letech používání (materiály podléhají vnějším vlivům – slunci, dešti, teplu, zimě, atd.).

Jezdecká přilba však nemá své opodstatnění pouze při vlastní jízdě na koni. Doporučujeme ji používat i pří běžné manipulaci s koňmi ve stáji, vodění koní z výběhů apod, a to zejména pro děti.

Pozor! Cyklistická přilba není pro ježdění na koni vhodná. Při její konstrukci se počítá s jinou formou dopadu, z jiné výšky a pod jiným úhlem. Nechrání hlavu tak komplexně jako jezdecká helma. Na druhou stranu jsou ale některé typy jezdeckých helem certifikované i jako helmy cyklistické, což jezdcům dojíždějícím do stáje kolmo přináší značné výhody.


Ochranné vesty

Bezpečnostní jezdecké vesty a chrániče páteře se pozvolna stávají běžnou součástí jezdecké výstroje. V každém případě je doporučujeme pro děti a juniory, ale velmi vhodné jsou i pro parkurové jezdce, krosové jezdce, vyjížďky do terénu, obsedání mladých koní a vozatajský trénik. Praktické je jejich využití i při manipulaci s problémovými koňmi nebo v náročnějších situacích (např. připouštení, nakládání, veterinární ošetřování atd.).

Rozlišujeme dva základní typy vest. Chrániče páteře, jak jejich název napovídá, poskytují ochranu páteři. Jsou lehčí a nenápadnější než vesty, ale nechrání hrudní koš a vnitřní orgány.

Bezpečnostní vesty chrání záda, hrudník, žebra a vnitřní orgány, což je velmi důležité v situacích, kdy kůň na jezdce po pádu šlápne.

Dle jednotné evropské normy rozlišujeme tři strupně ochrany, přičemž stupeň 3 znamená nejvyšší ochranu. Všechny vesty v našem e-shopu jsou certifikované. Mezi nejkvalitnější vesty s nejvyšším stupněm ochrany patří produkty značky Komperdell.

Bezpečnostní vesty jsou dnes již lehké a pohodlné, anatomicky tvarované a individuálně nastavitelné.

Speciální kategorií jsou vesty a chrániče s airbagovým systémem. Chrániče se připínají karabinkou k sedlu a v případě potřeby se bleskově nafouknou jako airbag v autě. Použít je můžeme samozřejmě opakovaně, stačí jen dokoupit náhradní náplň oxidu uhličitého.

Airbagové chrániče páteře lze kombinovat i s bezpečnostními vestami.


Obecně platí, že bezpečnostní vesty by měly přiléhat co nejvíce k tělu, proto se na nosí na tričku či mikině. V zimě je umisťujeme pod bundu (netýká se samozřejmě chráničů s airbagem).Bezpečnostní třmeny

Noha zaháknutá ve třmenu je noční můrou všech jezdců. Naštěstí lze této nebezpečné situaci snadno předcházet. Nabídka bezpečnostních třmenů, které v případě potřeby povolí a dokáží nohu uvolnit, je bohatá.

Mezi nejoblíbenější patří třmeny Acavallo Arena Alupro Aluminium. Tyto lehké hliníkové třmeny s bočním uvolňovacím mechanismem jsou populární nejen pro svou perfektní funkčnost, ale také pro zajímavý vzhled a možnost vybrat si z mnoha barevných variant.

Jako levnější variantu lze použít i kloubové bezpečnostní třmeny, speciálně tvarované třmeny, případně třmeny s elastickým kroužkem.
Jezdecké boty a chapsy

I jezdeckou obuv a ochranu nohou je třeba nepodceňovat. Jezdecká obuv je navrhována, aby byla dostatečně pevná, takže nohu ochrání, když na ni kůň nedopatřením šlápne, a zároveň má hladkou podrážku, aby minimalizovala risk zaseknutí nohy ve třmenu.

Používáme dvě varianty obutí: vysoké boty, které nohu již samy o sobě chrání dostatečně nebo kombinaci nízkých jezdeckých bot, tzv. pérek s chapsy nebo minichapsy. Obě varianty mají své výhody. Ve vsokých botách se lépe jezdí, v pérkách se zase lépe pohybuje kolem koní po zemi.

Nedoporučujeme jezdit v teniskách či botách, které nejsou určené pro ježdění. Tyto boty mívají hrubší podrážku, která ve třmenu drhne, bývají měkké, takže pokud na botu kůň šlápne, snadno dojde ke zlomení prstů či bolestivému poranění nártu. V teniskách navíc hrozí, že se jazyk boty zasekne ve třmenu.


Jezdecké rukavice

Důležitou součástí výstroje jsou i jezdecké rukavice. Ochrání ruce před nepříjemnými odřeninami či puchýři, které se mohou objevit v důsledku práce u koní nebo třeba vyjížďky s odpočinutým koněm. Rukavice mívají zpevněná místa, kde jsou prsty v kontaktu s otěžemi, jsou protiskluzové a na pozdim a v zimě příjemně zahřejí.


Využíváme moderní technologie

Mobil či jiné komunikační zařízení u sebe máme neustále. U koní je to dokonce nezbytně nutné, zejména pokud jezdíme na vyjížďky do terénu, abychom v případě potřeby mohli zavolat pomoc. Jezdecké bundy, kabáty i vesty již většinou mají kapsy přizpůsobené velikosti současných smartphonů. V létě tolik kapes nemáme, a proto využíváme ledvinek/pouzder na mobil. Výrobci jezdeckých legín a rajtek ke mnohým modelům už přidávají velké kapsy na mobily.

Velmi praktické jsou i aplikace, které fungují v chytrých telefonech i hodinkách, které jsou schopné rozeznat náraz/pád a automaticky zavolají pomoc.

Při vyjížďkách do terénu se doporučuje chodit minimálně ve dvojicích, pokud to není možné, vždy někoho informujte, kam zhruba jdete, kdy se vrátíte a mějte s sebou mobil či chytré hodinky pro případ, že budete potřebovat pomoc.


VIDEO: Představujeme základní bezpečnostní vybavení pro jezdce
 

Nezapomíneme, že zdraví máme jen jedno. Koně jsou zvířata, která nikdy nemáme stoprocentně pod kontrolou, řídí se svými instinkty. Navíc i ten nejhodnější kůň může zakopnout i na zcela rovném povrchu. Mysleme prosím na naši bezpečnost. Když už ne kvůli sobě, tak kvůli těm, kteří na nás čekají doma.

536 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page