top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Velký průvodce dekováním: DRUHY DEK

Aktualizováno: 11. 9. 2021

Dekování je věda, která dokáže zamotat hlavu nejednomu chovateli koní. Rozhodli jsme se proto vytvořit sérii článků, ve kterých vám poskytneme co nejjasnější návody, rady a rozcestníky, které vám pomohou při rozhodování zda/jak dekovat a jaké deky zvolit.

V tomto článku si vysvětlíme, jaké druhy dek se používají, k čemu slouží a jaký je mezi nimi rozdíl. Ještě než začneme, vysvětlíme si základní dekovací pojmy.

  • GRAMÁŽ deky udává, kolik gramů izolačního materiálu bylo použito na jeden čtvereční metr deky. Platí, že čím vyšší je gramáž, tím je deka teplejší. Podle gramáže rozdělujeme deky na:

- deky bez zateplení/pláštěnky

- deky bez zateplení podšité fleecem

- lehké deky s gramáží do 150 g

- deky střední gramáže 200-300 g

- deky vysoké gramáže 300 g a více

  • DENIER – D jednotka denier udává sílu a odolnost vlákna, ze kterého je utkána svrchní vrstva deky. Čím vyšší denier (D), tím odolnější deka.


Deky výběhové vs. deky stájové


Základní rozdíl mezi těmito dekami je v pevnosti a propustnosti materiálu. Stájové deky jsou, jak název napovídá, určeny primárně do stáje. Jsou to "pyžamka", u kterých je nejdůležitější pohodlí a izolační vrstva. Ven je lze použít pouze pokud není vlhko či neprší a pokud nehrozí, že se v nich kůň vyválí v bahně. Pokud takového koně máte, pošlete nám, prosíme, jeho fotografii, protože my jsme takového ještě neviděli. Majitelům "normálních" koní na ven doporučujeme rozhodně deky výběhové, které bývají nepromokavé a výrazně odolnější.


Výběhové deky


Pláštěnky

Pláštěnky jsou deky s žádným nebo zcela minimálním zateplením. Chrání koně před deštěm a před větrem, ale pozor! Pláštěnky bez zateplení nejsou vhodné do chladných dní. Koně se přirozeně zahřívají vzpřimováním chlupů, které tak vytvoří izolační mezivrstvu. Pokud však na koně navlékneme plášťenku, chlupy mu zatížíme a "připlácneme" k tělu. Tím pádem ho již nehřejí a v pláštěnce mu paradoxně může být větší zima, než bez ní.

Pláštěnky bez zateplení proto využíváme převážně v létě a v teplejších částech jara a podzimu jako chranu před promoknutím do výběhu, při ježdění či na závodech.

Při nižších teplotách volíme raději deky podšité fleecem nebo pláštěnky s liner či clip-in systémem.


Výběhové deky podšité fleecem

Výběhové deky podšité fleecem jsou ideální jako deky přechodové, kdy koně připravujeme na dekovací sezónu a s klesajícími teplotami ho pomalu zvykáme na dekování, nebo naopak po zimě na dekování odvykáme. Jsou nepromokavé, neprofouknou, fleece je koním příjemný, mírně hřeje, ale nepřehřívá. Tyto deky bývají bez zateplení, případně se zateplením do 50 g.


Zateplené výběhové deky

Výběhové deky bývají nepromokavé už v základu, proto se při rozhodování řídíme zejména gramáží, odolností a dalšími parametry, jakými jsou typ zapínání, možnost přidání krčního dílu apod.


Na podzim začínáme (a na jaře končíme) dekami s gramáží 100-200 g, v mrazivých dnech sáhneme po dekách s gramáží 300 g a více. V potaz bereme, zda je kůň oholen, v jaké je zdravotní kondici a jak je v zimě ježděn (např. sportovní koně bývají oholeni a aktivně ježděni, potřebují tedy silnější deky).

Důležitým parametrem je také odolnost – majitelé, jejiž koně se neštítí si deky ničit a trhat, by určitě měli sáhnout po odolnějších dekách s vyšším denier.

Stájové deky

Koně boxově ustájení se musí vyrovnat se změnou teplot při přechodu do a z výběhu. Je proto vhodné používat jinou deku do výběhu a jinou do stáje. Stájové deky nejsou nepromokavé, ale jsou prodyšnější a maximálně pohodlné. Upozorňujeme, že stájová deka nemusí být nutně tenčí než deka výběhová. Vždy musíme zohlednit teplotu ve stáji a aktivitu koně.

Kůň, který se ve výběhu pohybuje se může venku lépe cítit v tenčí dece, než v té, kterou využívá ve stáji, kde jen postává. Proto vždy otestujeme teplotní komfort koně: pozorujeme zda se netřese, nemá studené uši (nejeví známky chladu), případně sáhneme hluboko pod deku a kontrolujeme, jestli se nepotí.


Bederní deky

Přechody z vyhřáté stáje do zimy bývají pro koně nejrizikovější. Bederní deky používáme, abychom uchránili hřbet koní před velkými teplotními výkyvy, když potřebujeme deku sundat a jít jezdit.

Bederní deky jsou uzpůsobené zapínání kolem sedla, některé z nich jsou i speciálně vytvarované v oblasti holení, aby jezdec mohl pohodlně pobízet. Fleecové bederní deky využíváme v příznivějším počasí, když neprší a příliš nefouká, nepromokavé bederní deky jsou ideální do deště, mrazu a větru.

V podmínkách snížené viditelnosti velmi doporučujeme používat reflexní bederní deky, díky kterým budete bezpečně vidět již z dálky.


Odpocovací deky

Pro situace, kdy je kůň po práci mokrý či zpocený a není proto možné ho ihned předekovat do stájové deky, využíváme deky odpocovací.


Jejich materiály odvádí vlhkost a zkracují dobu sušení koně. Navíc zajišťují, že během této doby kůň neprochladne.

Kvalitní odpocovací deky bývají také využívány jako deky transportní.

Nejčastěji se jako odpocovací používají deky fleecové, nicméně mezi profesionály jsou v oblibě tradiční deky vlněné, případně deky využívající nové technologie, jako například česaný polyester.


Deky proti hmyzu

Síťované i nesíťované deky proti hmyzu jsou účinou ochranou proti hmyzu v teplých obdobích roku. Příjemné lehké deky koně neobtěžují, nepotí se pod nimi, ale drží nepříjemný hmyz daleko od jejich těla.

Výrobci dnes dokaží využít moderních materiálů, které jsou lehoučké, ale zároveň velmi pevné.

Stejně jako klasické stájové a výběhové deky, i deky proti hmyzu lze zakoupit s odnímatelnými či pevnými krčními díly.


Hříběcí deky a mini deky

Nesmíme samozřejmě zapomenout ani na naše nejmenší, ať již věkem nebo vzrůstem. Dnes již není problém sehnat deku pro hříbata ani pro koně typu minohorse a falabella.


Pomoc!

Jde vám z dek a dekování hlava kolem? Nestyďte si říci o pomoc! Tým HORSEandME.eu je tu pro vás na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 či FB messengeru.


4 344 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page