top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Připraveni na hmyzí sezónu

Aktualizováno: 5. 4. 2021Na teplé jarní a letní dny se těšíme asi úplně všichni. Pro koně citlivé na hmyz, muchaře a alergiky je však oteplení spíše za trest. S prvním bzučením, které se jim ozve kolem uší a očí nastává třepání hlavou, drbání se, nervozita, nesoustředěnost... Znáte to také? Ale nevěšte hlavu, nemusíte se hned stěhovat za polární kruh. Máme řešení!

Připravili jsme pro vás přehled těch nejlepších a nejúčinnějších repelentů, se kterými se uleví vašim koním i vám.


Repelent Ultra shield – nejsilnější na trhu

Začneme hned zostra, americkým repelentem UltraShield® EX Insecticide & Repellent. Jedná se o silný, účinný a dlouhopůsobící repelent s obsahem pyrethroidu. Při pravidelné aplikaci se dostává do kůže a srsti a poté již není třeba aplikovat tak často.

Hubí a odpuzuje přes 70 druhů hmyzu včetně hovad a klíšťat, která mohou přenášet lymskou boreliózu.

Repelentní účinek trvá až celých 17 dní. To je nejdéle ze všech repelentů prodávaných na českém trhu. Navíc se nevypotí, je nemastný a odolává dešti i povětrnostním vlivům. Obsahuje účinné insekticidní a repelentní látky, jejichž původ je odvozen z látek obsažených v květech kopretin. Obsahuje řadu ochranných krémů a kondicionérů včetně aloe a lanolinu.

Odpuzuje a zabíjí široké spektrum hmyzu, od otravných much a mušek, přes moskyty, komáry, pakomárce (Culicoides), klíšťata, blechy, kloše, muchničky, tiplíky, vši a další.

Pozor, nedoporučuje se pro hříbata.


Repeletní spreje a gely na bázi icaridinu


Jsou šetrnější než Ultrashield, ale zase je nutné aplikaci opakovat častěji. Účinná složka těchto repelentů – icaridin – je pachově téměř neutrální a nezatěžuje tedy lidi ani koně nepříjemným zápachem. Je často používanou účinnou látkou i v repelentech pro lidi.

Molekuly látek rozpuštěných ve vzduchu se vážou na receptory a spouštějí v případě icaridinu odpuzující nervovou reakci. Jako repelentní látka odpuzuje icaridin hmyz, aniž by jej zabíjel. Při nanesení RP1 na srst se vytvoří tenká ochranná vrstva, která chrání po dobu několika hodin. Navíc je účinná látka icaridin velice jemná ke kůži, takže se používá i pro humánní přípravky. Funguje dobře proti komárům, muchničkám, hovadům i klíšťatům. Přípravek neobsahuje zakázané látky dle antidopigových pravidel FEI 2021.


V této kategorii, tedy v kategorii repelentů RP1 STIEFEL, naleznete několik variant produktů. Každá varianta je v dispozici jako 500ml sprej nebo v ekonomické verzi jako 2,5l kanystr.


Kromě základní verze repelentu Repelent RP1 STIEFEL, který může jezdec použít nejen na koně, ale i na sebe, máme k dispozici i Repelent RP1 STIEFEL Sensitive bez alkoholu pro citlivé koně (opět může používat i jezdec) a Repelent Stiefel RP1 Stop Ultra pro intenzivnější ochranu.

Repelent RP1 STIEFEL ve formě gelu je ideální na místa, kam se sprej těžko aplikuje. Kombinací spreje a gelu dosáhneme maximální efektivity při minimální spotřebě.

RP1 gel se nanáší na místa nevhodná pro plošné sprejování jako na hlavu, kolem očí a nozder nebo na břicho. Sprejováním oblasti břicha skončí mnohdy více repelentu na zemi než na koňském břiše. Nanesením gelu houbičkou se dostane účinná látka přesně tam, kde má působit.


Repelent RP1 STIEFEL roll on pro koně i jezdce je perfektní pro aplikaci kolem nozder, očí, huby či pro natření těla jezdce. Navíc je skladný a lze ho strčit do kapsy a vzít s sebou na vyjížďku.

Bremsen Bremse: novinka na českém trhu


Přírodní repelent na komáry, klíšťata a ovády Bremsen Bremse je přírodní repelent pro koně a jezdce s 15 letou tradicí. Je vyvinutý speciálně proti hovadům, ale působí dlohodobě i proti dalšímu obtížnému tropickém i místnímu hmyzu např. klíšťatům, komárům a bodalkám. Obsahuje širokospektrální aktivní směs účinných látek.


Díky látkám působícím proti vysychání (jako Aloe vera, sezamový olej, olej z avokáda a ořechový olej) působí hydratačně a zabraňuje vysychání pokožky. Bremsen Bremse je alergologicky a dermatologicky testován a může být aplikován i do otevřených ran a na citlivá místa jako nozdry a další měkké tkáně.

Účinná látka icaridin je doporučována WHO také k odpuzování komárů v tropických oblastech a při koncentraci použité v tomto prostředku je efektivní v odpuzování hmyzu po dobu až 8 hodin.

Repelent Horseguard Bremsen Bremse® je vyroben speciálně tak, aby účinkoval proti bodavému hmyzu, ale zároveň byl šetrný k látkám oděvů a jiným materiálům. Je dermatologicky testován, voní příjemně po citronové trávě a nebarví. Velmi vhodný je také pro muchaře.

Výrobek neobsahuje zakázané látky dle antidopigových pravidel FEI 2021.

Deodorant pro koně a poníky


Přírodní deodorant pro koně a poníky Zedan je tvořen směsí přírodních látek a esenciálních olejů z rostlin, které jsou využívané pro repelentní účinky. Neobsahuje alkohol. Kolem koní vytváří efektivní štít pomocí překrývání přirozeného pachu zvířete, takže hmyz, který se orientuje zejména čichem, je nerozpozná.

Repelenty ZEDAN jsou již 30 let stálicí při ochraně koní i jezdců proti obtížnému hmyzu. Při jejich výrobě je důraz kladen na co největší podíl přírodních látek ve složení. ZEDAN Koňský deodorant příjemně svěže voní. Obsahuje sezamový a avokádový olej a dále extrakt z listů ořešáku. Obsah esenciálních olejů spolu s extraktem z Aloe vera pomáhá v péči o srst, která je pak lesklá, hladká a lehce rozčesatelná. Jemné složení přípravku bez alkoholu jej činí ideálním pro použití u muchařů a koní s citlivou pokožkou.

Neobsahuje zakázané látky dle antidopigových pravidel FEI 2021.


Minerální liz odpuzující hmyz


Minerální liz odpuzující hmyz S.I.N. Hellas je solný liz ze speciálně vyvinutého patentovaného složení, který pomáhá odpuzovat dotěrný hmyz. Koně vstřebávají prostřednictvím lizu zcela přírodní účinné látky (esenciální oleje, vitamin B, česnek aj.), které po následném vyloučení potem odpuzují ovády, mušky, mouchy, blechy a ostatní škodlivý hmyz. Liz navíc koním poskytuje optimální mix minerálních látek, stopových prvků a minerálů.

Obsahuje látky, které posilují imunitní systém a tím slouží jako prevence bakteriálních onemocnění. Pomáhá dosažení neutrálního pH žaludku, podporuje trávení a zlepšení metabolických funkcí. Vyvážený mix stopových prvků s antioxidační funkcí (železo, selen, zinek, mangan) a vitamínu E může působit proti poškození buněk a váže na sebe volné radikály, díky čemuž může působit preventivně proti mnoha závažným onemocněním včetně rakoviny.


Pasti na ovády Sticky Trap


Trápí-li vás nálety ovádů, technologie pastí na ovády Sticky Trap by vám mohla citelně ulevit. Používá se velmi snadno. Černý kyblík nebo míč potřete lepem na ovády a zavěsíte ven na slunce. Pro hovada, která se orientují podle infračerveného záření a pohybu, je nahřátý kyblík nebo míč pohupující se na provázku neodolatelným lákadlem a okamžitě k němu zamíří.

Lepivá síla je Stricky trap lepu je přesně taková, aby udržela velké hovado (resp. ováda hovězího, velkého) a nechytila drobného ptáčka. Protože je bez vůně, neláká motýly ani včely.

Lep je dostatečně termostabilní, aby zvládl přímé letní slunce, a vydrží podle počasí 8-16 týdnů.Potřebujete extra ochranu proti hmyzu?


Pokud potřebujete v ochraně vašich koní jít ještě o krok dále, najdete u nás širokou nabídku kvalitních masek proti hmyzu, které jsou mezi jezdci stále oblíbenější. Za nás doporučujeme například masku s ochranou uší Ultrashield EX Absorbine. Tyto masky perfektně sedí, jsou odolné, koně se pod nimi nepotí a neodírají.Prohlédněte si i našlapanou kategorii dek proti hmyzu. Vybírat můžete z dek do výběhu i pod sedlo, síťovaných i pevnějších, s krkem, bez krku, z dek typu ECZEMA, ve všech myslitelných velikostech, barvách a cenových relacích. S výběrem vám rádi poradíme.


996 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page