top of page
  • Obrázek autoraKristýna Šmídová

RECENZE: Udidla Fager 2022

V letošní recenzi udidel Fager si představíme dva nové typy udidel: tentokrát jsme zabrousili do sekce dvakrát lomených.

Sweet iron nebo titan? K čemu slouží tzv. barrel? Jaké udidlo vybrat na jízdárnu a jaké do terénu? Proč udidla střídat?


Přinášíme vám klasickou video recenzi a níže naleznete i textové shrnutí s odkazy.


Podívejte se na recenzi:

Proč udidla střídat

Ještě než se pustíme do vlastního hodnocení udidel, ráda bych nadnesla úvahu k zamyšlení. Čím více se udidlům věnuji, tím více se setkávám s poznatkem, že udidla je vhodné střídat. Každé udidlo působí na různé tlakové body. Jednou lomená udidla působí spíše na bezzubou hranu čelisti, dvakrát lomená udidla spíše na jazyk, nelomená udidla zase dle specifik jejich tvaru.

Nelze říct, že samo o sobě je jednou nebo dvakrát lomené udidlo jemnější. Záleží, jak a kam působí, jak daný kůň na působení na dané tlakové body reaguje a samozřejmě nejzásadnější proměnnou je ruka jezdce. Pokud je ruka hrubá, ani nejjemnější udidlo jemné nebude.

Pokud jezdíme pouze na jednom udidle, můžeme si to představit, jako bychom chodili pouze v jedněch botách – při všech příležitostech a po celý rok. Jestli se v tréninku koní něčemu rozhodně vyhýbám, je to stereotyp a jednotvárnost. Proto mi dává smysl udidla střídat.


Hodnocení udidel

Pro letošní testování jsem zvolila dvakrát lomená udidla. Doposud jsme měli zkušenost pouze s jednou lomenými a pákovými udidly, takže to pro nás byla zajímavá změna. Preferuji volné stihlové kroužky, protože tento typ uchycení udidla působí nejjemněji a umožňuje koním si v případě potřeby přežvýknutím ulevit od tlaku. Po zkušenostech s reakcemi mého koně již vybírám zásadně udidla, která mají prostor pro jazyk, tedy jsou mírně prohnutá směrem nahoru.

Udidla Fager používám více než rok a skutečně si mě získala. Lehká, tenká, minimalistická, pro mě jsou prostě dokonalá. :)


Nils Fager

Dvakrát lomené stihlové udidlo Nils Fager mě zaujalo netradičním středovým spojením.

Tzv. barrel spojuje velmi flexibilní a hybné části udítka a zároveň je stabilizuje. Barrel se otáčí, takže si s ním koně mohou pohrávat, což je motivuje ke žvýkání. To ocení zejména majitelé koní, kteří mají tendenci na kontaktu tuhnout.

Udidlo je vyrobeno z materiálu sweet iron, tedy ze sladké oceli. Ta, jak její název napovídá, sladce chutná, a proto ji koně dobře přijímají. Sladká ocel časem reziví a ztrácí modrou barvu. To není vada, ale žádoucí účinek. Rez je pro koně oblíbenou pochoutkou. :)

S udidlem jsme byli velmi spokojeni. Díky barrelu je pohyblivé, ale zase ne příliš, působí vlastně jako takový kompromis mezi jednou lomeným, dvakrát lomeným a nelomeným udidlem. Osvědčilo se na jízdárně i v terénu, kůň na něm byl dobře voditelný a udidlo předávalo pomůcky koni přesně.


Maria Fager

Velmi jemné a super lehoučké titanové udidlo Maria Fager s Anoblast technologií váží pouze 177 gramů!

Titan má neutrální chuť, nerezne a kromě nízké váhy je pozitivní, že v zimě tolik nestudí.

Maria je nepochybně skvělou volbou pro ultra citlivé koníky, kteří se bojí o hubu či mají s udidlem špatné zkušenosti.

Na druhou stranu je ovšem udidlo natolik jemné, že bych ho nedoporučovala pro v terénu hůře voditelné koně. V situaci, kdy byste potřebovali nějak efektivně brzdit, by vám Maria asi příliš neposloužila. :)

V našem případě tento typ udidla úplně neosvědčil na nějakou sofistikovanější drezuru, protože jsem měla pocit, že krz dvojité lomení se mi část inrofmace, kterou chci koni předat ztrácí. Ale možná to je jen způsobené tím, že nejsme na dvakrát lomená udidla zvyklí.


Fanny Fager

Nemohu se nezmínit o dvou Fager udidlech, která používám už rok. Titanové udidlo s Front Lockem Fanny Fager je moje absolutní srdcovka a jednoznačně pro mě zůstává číslo jedna. Extra lehké, s prostorem pro jazyk, jemňoučké, jak jen udidlo může být, prostě dokonalost sama.

Používám ho na drezuru i do terénu a nemůžu si ho vynachválit. Front Lock brání louskáčkovému efektu udidla – klouby se proti sobě zapřou a nemohou se dostat do kontaktu s patrem huby koně. Pokud byste Front Lock z nějakého důvodu chtěli vyřadit z provozu, stačí udidlo otočit na druhou stranu.

Fanny Fager doporučuju pro všechny jemné koníky na drezurní práci, je skutečně jako prodloužená ruka jezdce. Vzhledem k jemnosti udidla bych ho ale asi nedoporučovala pro koně, kteří jsou v terénu těžko ovladatelní.


Anna Fager

Naopak sweet iron Anna Fager umí být přísná, pokud je třeba. Samo o sobě je udidlo jemné a mezi koňmi a jejich majiteli oblíbené – často mi chodí zprávy, ve kterých si jezdci toto udidlo chválí. Ovšem vzhledem k tomu, že nemá vyklenutí pro jazyk a taktéž využívá Front Lock, ve chvíli, kdy na udidlo zapůsobíte větším tlakem, dokáže zafungovat i jako ruční brzda. Je to ideální varianta, pokud chcete jemné udidlo, ale zároveň se potřebujete jistit. My ho využíváme zejména na ježdění do terénu, protože čas od času na mého koně přijdou dostihové ambice a vím, že s Annou Fager mi otěžemi neproskočí, pokud zareaguji včas. Ze stejných důvodů si ho oblíbili i parkuroví jezdci, kterým pomáhá vodit rozvášněné koně mezi skoky.

Na obrázku vidíte sladkou ocel po roce používání. Původní modrá barva je už pryč a udidlo je ukázkově orezlé.


Shrnutí

Během testování udidla opět potvrdila svou kvalitu a nadále považuji značku Fager za absolutní špičku mezi udidly. Mým osobním favoritem zůstává Fanny Fager, protože splňuje naprosto vše, co od drezurního udidla žádám. Anna Fager si právem vydobyla čestné uznání a stále setrvává naším číslem dvě, jen s tím rozdílem, že se o tuto pozici odteď dělí i s udidlem Nils Fager, které u nás zůstane právě jako varianta k jednou lomeným udidlům. Udidlo Maria Fager bychom v současnosti nevyužili, a proto ho posíláme dál.


Velmi děkuji HORSeandME.eu za možnost používat a testovat udidla Fager. Právě u HORSEadnME.eu najdete aktuální nabídku všech dostupných Fager udidel, navíc s dopravou zdrama a možností udidlo vyzkoušet a do 14 dnů vrátit či vyměnit. Nicméně zkušenost mi říká, že Fagery se prostě nevrací. :)


Pro HORSEandME.eu

Kristýna Šmídová

Nechsenest.cz

1 247 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page