top of page
  • Obrázek autoraKristýna Šmídová

Recenze udidel Fager

Musím se přiznat, že o udidla jsem se nikdy nijak zvlášť nezajímala. Naši koně měli většinou tenčí jednou lomená stihla, případně páková udidla na uzdách. Když přišla z HORSEandME.eu nabídka na testování udidel nové značky Fager, namotivovalo mě doplnit si vzdělání o udidlech a jejich působení.

Udidla Fager zaujmou na první pohled netradičním designem – připomínají spíše šperky než udidla. :) Jejich design ale není samoúčelný, naopak je velmi funkční. Na testování jsem si vybrala udidla Fanny, Anna a Frida.


Jak testování udidel Fager dopadlo?Naše hodnocení


Pokud se vám nechce koukat na video, dovolím si malé shrnutí. Upozorňuji, že každý kůň je jiný a každá dvojice jezdec-kůň je jiná. Vždy je třeba otestovat, co které dvojici bude vyhovovat. Řiďte se informacemi, které vám předá váš kůň, ten ví nejlépe, jaké udidlo mu sedí.
Během testování jsme si nejvíce oblíbili udidlo Fanny Fager. Tohle titanové anatomicky tvarované udidlo si nás získalo svým minimalismem. Je lehoučké, jemňoučké, skoro jako by do koňské huby patřilo. Naprosto skvěle se nám na něm přiježďovalo, kůň na něm příjemně pěnil a vypadal velmi spokojeně. Jedinou nevýhodou tohoto udidla bylo, že je zřejmě koni pohodlné až natolik, že v terénu na něm byl poněkud hůře brzditelný. Prostě jako by v hubě snad ani nic neměl. :)

Do terénu se nám naopak nejvíce zalíbilo udidlo Anna Fager. S tímto jednou lomeným sweet iron udidlem se nám příjemně pracovalo na jízdárně a zároveň v terénu ho můj kůň Gallardo, který se někdy rád proběhne i proti mé vůli, respektoval.

Obě udidla, Fanny i Anna, mají tzv. FSS (= Fager Smart System), který v určitém bodě zablokuje klouby udidla a brání tak "louskáčkovému efektu." Je tak téměř nemožné, aby se stihlo přiblížilo k hornímu patru huby koně.

Titanové udidlo Frida Fager s anoblast upravou nás oslovilo nejméně, ale přisuzuji to tomu, že nám vyhovují více jednou lomená udidla. Frida rozhodně získává plusové body za to, jak je lehoučká. Krátké ploché středové francouzské spojení brání středu udidla přiblížit se k patru. Gallardo si s udidlem hodně pohrával, což mělo mírně negativní vliv na stabilitu kontaktu. Udidlo by mohlo sedět spíše koním, kteří jsou naopak na kontaktu příliš tvrdí či nereaktivní a potřebují oživit hubu. TOL (Turn On Lock) systém ukrytý v postranních křidélkách chrání stoličky, takže se k nim kroužek udidla nedostane ani při velmi prudkém zatáčení otěžemi (což samozřejmě slušný jezdec nedopustí).


Na udidlech Fager se mi líbí jejich minimalismus, nízké váhy, ohleduplně tvarované klouby, které jsou výrazně menší, než u standardních udidel. Udidla Fanny a Anna u nás zůstávají a budeme je s radostí nadále používat.


Pro HORSEandME.eu

Kristýna Šmídová, Nechsenest.cz

961 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page