top of page
 • Obrázek autoraNikola Kováříková

Obnosky v teorii a praxi + recenze

Aktualizováno: 16. 9. 2021


Při práci s mladým koněm je nutné začít vždy postupně a od základu. Ačkoli je práce ze země dnes už poměrně oblíbená, stále dochází k jejímu opomíjení v rámci výchovy koně – přitom, právě kvalitní příprava ze země, přináší snazší práci ze sedla.


K práci ze země je třeba kvalitní a srozumitelný komunikátor mezi koněm a jeho jezdcem. Nejčastěji se používá parelliho ohlávka či obnosek. Každý komunikátor má své speciální funkce a využití k výcviku koně.


Obnosek

Obnosky jsou využívány již několik staletí a svoje oblíbili si je už dávní renesanční mistři jezdeckého umění.


Co si ale pod pojmem obnosek vlastně představit? Na první pohled obnosek připomíná klasický nánosník a jeho funkce je velmi podobná uždění typu hackamore sidepull nebo bosal. Tlak tedy působí na citlivý nos nikoli na hubu koně.


Obnosek se v některých případech dá kombinovat s udidlem, což je například velmi přínosné pro výcvik a zvykání si na udidlo u mladého koně – udidlo v hubě leží volně a lonž je připevněna ke kroužkům obnosku – nedochází k rušení koně v hubě.


Základní kostrou obnosku je tedy běžná uzdečka, avšak na místo klasického nánosníku, je zde obnosek. Uvnitř nánosníku se nachází kovová výztuž s otupenými zoubky obalená kůží. Díky tomu je obnosek dle individuálních potřeb koně dobře tvarovatelný. Z venkovní strany jsou k němu připevněny kovové kroužky, které slouží k zapnutí lonže, vodítka nebo otěží.


Díky tomuto speciálnímu uzpůsobení, jezdec vyvíjí citlivý, rovnoměrný tlak na nos.

Anatomické uzpůsobení nátylníku, často vyhovuje koním, kteří jsou citlivý na tlak za ušima.


Shrňme si tedy informace o obnosku:

 • Jeho hlavní funkcí je rozložení tlaku na nos, stabilizace kontaktu jezdce s koněm, napomáhá při ohýbání koně.

 • Je vhodný pro mladé koně, začínající jezdce, zkušené jezdce věnující se vzpřimování koně.

 • Přílišný tlak může být pro koně velmi bolestivý a může koni způsobit poranění nosní kosti!


Typy obnosků


Využití obnosku lze rozdělit do několika kategorií:

 • obnosek se stihlem

 • bezudidlová uzdečka

 • kombinace obnosku s pákovým užděním

 • nylonový lonžovací obnosek – není příliš stabilní

 • kožený obnosek s kovovou výstuží s klouby


 • kožený cavesson


 • kožený cavessal


Jak jsem již zmínila, obnosek lze kombinovat s různými typy uzdění, jako například se stihlem nebo s pákou. Do postranních kroužků se připnou otěže obnoskové a do udidla vedou otěže stihlové/pákové dle typu uzdění.


Obnosek lze ale také použít, jako bezudidlová uzdečka, kdy se do kroužků připnou pouze obnoskové otěže. Celá tato uzdečka poté funguje jako klasické hackamore či sidepull.


Mnohdy můžeme vidět i nylonové lonžovací obnosky. V tomto případě se jedná o obnosek připomínající svým vzezřením a materiálem stájovou ohlávku.

Nánosníková část nemá kovovou výztuž, z tohoto důvodu není tento typ obnosku vhodný pro práci ze země či ježdění, jelikož je velmi nestabilní a jemný.


Obnosek v kombinaci s pákovým užděním má funkci vzpřimovací a patří do rukou jen opravdu dobrým a citlivým jezdcům.


Rozdíl mezi cavessonem a cavessalem je v uzpůsobení nánosníku. Cavesson má kovovou výztuž nánosníku naopak cavesal se skládá pouze z pevné kůže.


Umístění


Stejně jako při pasování uzdečky, je zde nutné myslet na anatomii hlavy koně, nervová zakončení a kostní výčnělky, které může špatně padnoucí obnosek zraňovat. Více viz srovnávací obrázek.
Recenze obnosku QHP:


Před měsícem jsem si pořídila multifunkční cavesson značky QHP od HORSEandME.


Vybírala jsem obnosek, který mému španělovi sedne především anatomicky, vzhledem k jeho citlivosti v oblasti za ušima a netypické hlavě (velikost COB/ Full).


Druhým kritériem byla možnost přidání udidla.

Po dlouhém přemýšlení a hodnocení jsem se rozhodla pro:

Cavesson mě zaujal především možností kombinovat obnosek a udidlo pomocí odnímatelných připínek, dále anatomickým uzpůsobením, které velmi kvituji, a v neposlední řadě bych chtěla vyzdvihnout jeho lehkost. Při porovnání s kloubových kovovým obnoskem kůň na hlavě nenese skoro žádnou zátěž, naopak ale velmi jemně reaguje na jakékoliv pobídky.


Zvolila jsem velikost full, která mému koni padne jako ulitá.
Poměr funkce/ kvalita / cena je naprosto perfektní.


Cavesson splňuje veškeré funkce, které by měl správný obnosek splňovat, a navrch působí velmi elegantně a ne příliš rušivě v porovnání s masivními obnosky.


Nikola Kováříková, @equine_study

271 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page