top of page
 • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Máte v pohotovosti stájovou lékárničku?

Nejdůležitější součástí příslušenství každé stáje, jezdeckého klubu či domácího chovu je bezesporu vhodně vybavená lékárnička první pomoci.

Koně jsou často mistry v pořizování si zranění ať už se jedná o menší povrchové ranky nebo hluboká tržná poranění. A proto je vždy třeba mít po ruce základní prostředky, díky kterým zvládneme ošetřit takřka cokoliv.

Co by stájová lékárnička měla obsahovat?


Alfou a omegou každé lékárničky je jistě dezinfekce. Prostředí, ve kterém se koně pohybují je často plné prachu, nečistot a exkrementů, díky čemuž je velmi snadné si do rány zanést nechtěné bakterie, které nás později mohou velmi potrápit.


Proto bychom měli mít vždy po ruce dezinfekci ideálně ve formě roztoku, spreje či mýdla, abychom mohli ránu po očištění také vydesinfikovat.


Obvazového materiálu také není nikdy dost! A proto další důraz klademe na dostatek obvazového materiálu a gázy. U zranění se často používají gázové čtverečky, pružná obinadla a mnohdy i vata a elektrikářská páska.


Abychom mohli s gázami, náplastmi a dalším obvazovým materiálem pracovat efektivně, neměly by v lékárničce chybět ani nůžky a ze zkušenosti doporučujeme neopomenout ani pinzetu a holící strojek nebo alespoň žiletku.


Teploměr patří k prvním pomocníkům při ověření vitálních funkcí u koně. To, že se náš čtyřnohý parťák potýká s nějakým problémem, nám ukážou i naměřené hodnoty.

 

Vitální tělesná teplota u koně se pohybuje mezi 37-38°C.

 

Kdo by také neznal nateklou šlachu či kloub, který je potřeba zachladit. Na pomoc se hodí gely s chladivým účinkem i speciální chladivé bandáže pro koně.
Neměli bychom zapomínat také na otravný a obtížný hmyz, který do ran dokáže zanést nepříjemnou infekci. Tomu snadno zabrání například repelentní hojivá mast Protection plus nebo další repelentní přípravky.Základní lékárnička pro koně

Nevíte si rady, jak si složit vlastní lékárničku, abyste nezapomněli na nic zásadního? Nezoufejte! Právě pro vás totiž máme naši vlastní lékárničku pro koně, která obsahuje, vše co byste mohli potřebovat.


Lékárnička je balená v elegantní tašce s mnoha postranními kapsami a popruhem přes rameno, díky čemuž ji velmi snadno přemístí na místo potřeby i s celým obsahem. Velkým bonusem je, že veškeré její části máme ve stálém sortimentu v kategorii Stájová lékárna. Pokud něco vypotřebujete, snadno to nahradíte při dalším nákupu.


Lékárnička obsahuje:

Obvazové materiály

 • kompresní gáza 10x10 cm

 • fixační náplast v cívce 2,5 cm x 5 cm

 • elastické obinadlo 10 cm x 4 m (2ks)

 • vinutá obvazová vata 1000g

 • samolepící bandáž

Doplňkové vybavení

 • sterilní rukavice vel. 7 (2 páry) - pro menší dámské ruce

 • sterilní rukavice vel. 8 (1 pár) - pro muže

 • hojivá mast Alaptid 20g

 • kleště na klíšťata

 • zakřivené nůžky

 • digitální vodotěsný teploměr

 • stříbrný sprej

S touto lékárničkou si na vás žádné zranění nepřijde!

 

Jak ošetřit drobná poranění?


V prvé řadě záleží o jakou ránu se jedná. Hlubokou, velkou, bodnou, sečnou či tržnou ránu je třeba, aby nejdéle do 8 hodin od úrazu viděl veterinář. Tomu předchází samozřejmě telefonická konzultace, jak správně postupovat.

Pokud se ovšem jedná o drobné, menší a povrchové škrábnutí či stržení kůže, stačí řánu očistit gázovým čtverečkem a vodou od vnějších nečistot, následně důkladně několikrát vydesinfikovat pomocí roztoku desinfekce či přímo desinfekčních sprejů, nechat chvíli působit, přičemž je nutné, aby se do rány nedostala další nečistota a následně ránu zastříkat sprejem (například se stříbrem či zinkem), který vytvoří vnější voděodolné krytí rány.

Takto ošetřená rána, je chráněna před infekcí a dalším znečištěním, přičemž dochází zároveň i k podpoře pohmožděné tkáně a k rychlejšímu hojení.

 

Pokud zvažujete obsah lékárničky, nebo máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se na nás obrátit.


Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger. Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených a úspěšných kilometrů na koňském hřbetě!


Váš team HORSEandME.eu


230 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page