top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Jak změřit nohu do vysokých jezdeckých bot

Hledáte skvěle padnoucí vysoké jezdecké boty, ale nemáte možnost dojet si je vyzkoušet k nám na prodejnu? Nezoufejte, s námi to zvládnete. V tomto krátkém článku vám poradíme, jak změřit nohu a vybrat správnou velikost boty. A kdyby ani tak boty nevyhovovaly, rádi vám je rychle vyměníme za jiný model či jinou velikost.

U vysokých jezdeckých bot je důležité nejen, aby dobře vypadaly, ale zejména aby perfektně seděly. U správně zvolených vysokých bot nemusíte řešit, kterou podkolenku či ponožku si do nich obléct, nikde vás netlačí, ani nejsou příliš volné. Ale jak najít boty, které vám padnou jako rukavice na ruku?

Základem je přesně určit rozměry vašich nohou. Pozor! Nezajímá nás pouze velikost chodidla, ale také výška a obvod lýtka.


Kde přesně nohu měřit?Výška holeně

Podle výšky holeně volíme výšku jezdecké boty a vždy ji měříme od zadní části paty do nejvyššího bodu, kde by měla bota končit.

  1. Když měříte výšku holeně, je zásadní, abyste měli koleno ohnuté v úhlu 90° a stáli jste na rovné zemi, nebo seděli na židli.

  2. Ujistěte se, že se metr dotýká země za vaší patou a že až pod koleno je metr rovný a napnutý.

Při měření také zohledněte, jak vysoké boty si přejete, co vám bude pohodlné. Drezurní jezdci si obvykle vybírají vyšší boty, skokoví jezdci upřednostňují o trochu nižší, protože jezdí s kratšími třmeny a vyšší boty by je dřely pod koleny.
Obnod lýtka

Obvod lýtka měříme v nejširším místě lýtka. Tento rozměr je zásadní, abychom si nevybrali botu příliš úzkou, ani příliš širokou.

  1. Na měření obvodu lýtka si oblékněte rajtky nebo jezdecké podkolenky, neměřte se v džínech.

  2. Když měříte obvod lýtka, posaďte se na židli tak, aby vaše lýtko svíralo se stehnem úhel 90° a vaše chodidlo bylo položené rovně na zemi.

  3. Lýtko měřte v jeho nejširší části. Tu najdete, pokud budete posouvat krejčovský metr po lýtku od shora dolů a tam, kde bude nejvíce napnutý, změříte obvod.

  4. Ujistěte se, že krejčovský metr či páska, kterou na měření používáte, těsně přiléhá k noze, ale není příliš stažená.

  5. Obvod každého lýtka se může lišit, proto je důležité změřit obě lýtka. Pokud se obvody liší, zvolte šířku boty podle širšího lýtka.

Při měření obvodu lýtka je důležité vzít v potaz i teplotu a denní dobu. V zimě mohou být lýtka mírně stažená zimou, v létě zase vlivem horka lehce oteklejší. Stejně tak k večeru můžou být lýtka širší než ráno. Proto je vhodné obvod lýtek měřit spíše k večeru.


V e-shopu HORSEandME.eu najdete desítky vysokých jezdeckých bot v mnoha tvarech a velikostech.

Pokud s výběrem stále váháte, rádi vám poradíme, můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger.


Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených a úspěšných kilometrů v sedle.!


Váš team HORSEandME.eu997 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page