top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

DEKOVÁNÍ: Jak změřit koně a poznat, zda mu deka sedí

Aktualizováno: 15. 10. 2021

Pokračujeme s naším dekovacím seriálem. V minulém díle jsme si vysvětlili, jaké jsou druhy dek, co je gramáž a denier a podle čeho se rozhodovat u výběru deky. Tento článek bude velmi praktický – povíme si v něm, jak správně určit velikost deky pro našeho koně a jak poznat, zda mu deka skutečně sedí.


Měříme koně do deky: délka zad/hřbetu vs. celková délka koně

Tyto dva pojmy nám mohou trochu zamotat hlavu. Nejčastěji výrobci dek používají jako základní velikostní parametr délku zad koně (na obrázku rozměr B). Měříme ji tak, že přiložíme krejčovský metr koni až PŘED kohoutek a změříme délku až po kořen ocasu. Metr doporučujeme na koně přiložit, aby kopíroval celou linii hřbetu.

Někdy se setkáváme i s druhým délkovým paramentrem – celkovou délkou koně. Tu měříme od prostředku prsou koně až mezi jeho zadní nohy, jak je znázorněno červenou linií (A) níže na obrázku.


Jak poznat, zda koni deka sedí?

Koně jsme si změřili, deku objednali, ale jak poznáme, že mu pasuje, jak by měla? Zkontrolujeme hned několik oblastí:


Od kohoutku po ocas

Pokud máme klasickou deku bez krku, deka by koni měla ležet pohodlně před kohoutkem a zakrývat až horní část ocasu.

Boky

Po stranách musí být deka dostatečně dlouhá, aby zakryla celé břicho koně. Pokud zpod deky vykukuje koni pupík, volíme raději širší deku. Například značka Waldhausen se obyvkle hodí spíše na hubenější koně užší v plecích. Naopak deky Horseware dobře sedí i mohutnějším koním. Z osobní zkušenosti víme, že pro širší koně bývá nutné vzít o číslo větší deku.


Krk

Deka koně samozřejmě nesmí škrtit. Je třeba zkontrolovat, že si může sklonit krk pohodlně až k zemi, aby se mohl pást. Každý kůň je jiný a důležitou roli hraje i tvar kohoutku a šířka plecí. Pokud máte koně typu PRE, irský kob apod. s širokým mohutným krkem a silného v plecích, rozhodně hledejte u výrobců dek, které nabízí variantu XL krku či plus velikosti, jak deky pro tento typ koní nazývá výrobce Busse. Pro tyto koně jsme zřídili speciální kategorii ZDE.


Popruhy pod břichem

Správně utažené popruhy pod břichem poznáme tak, že mezi popruhy a břichem máme stále na pěst místa. Popruhy nesmí být ani příliš utažené, ani příliš volné.


Filtrování nás baví!

Konečně už víte, jaký typ deky je pro vašeho koně ten pravý, a potřebujete se v nabídce rychle zorientovat? Pomůže vám naše popracované filtrování produktů:


Pomoc!

Jde vám z dek a dekování hlava kolem? Nestyďte si říci o pomoc! Tým HORSEandME.eu je tu pro vás na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 či FB messengeru.

1 678 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page