top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Jak vybrat základní jezdeckou výbavu pro dítě

Aktualizováno: 30. 5. 2021

Letní jezdecké tábory jsou tady! Mnohým rodičům, kteří se v jezdeckém sportu neorientují, však přibývají vrásky na čele: Jaké vybavení na koně pro dítě zvolit, aby zaručovalo co největší bezpečnost a zároveň nezruinovalo rodinný rozpočet? Ve spolupráci s pořadateli letních táborů a jezdeckých kroužků jsme pro vás připravili základní přehled, dle kterého se snadno zorientujete. Na konci článku na vás čeká kód na slevu 500 Kč. :)


Jezdecká helma

Všechny helmy v naší nabídce splňují náročné bezpečnostní požadavky evropské legislativy. Velmi dobré helmy s optimálním poměrem cena-výkon nabízí USG. Helmy jsou lehké, pohodlné, vzdušné, ale zejména bezpečné. Při výběru zohledněte, zda si dítě jede pobyt u koní jen jednorázově vyzkoušet či se bude koním věnovat delší dobu, a podle toho volte cenu helmy. Mějte na paměti, že po každém pádu je z bezpečnostních důvodů vhodné koupit novou helmu.

Někdy bývá náročnější děti dostatečně namotivovat k nošení přilby. Naštěstí již minula doba nevzhledných semišových "blembáků" a je z čeho vybírat. Helmy s obrázky koní od QHP jsou sázkou na jistotu. Helmy jsou navíc nastavitelné na více velikostí, takže je děti mohou využívat i několik let.

Pro starší parádnice doporučujeme zdobené přilby, například elegantní přilbu s výšivkou a kamínky Botanic QHP.Bezpečnostní vesta

V seriózních jezdeckých školách je již požadavek na bezpečnostní vesty pro děti samozřejmostí. Vesty by měly být povinnou součástí výbavy zejména pro vyjížďky do terénu a na skokové tréninky, ale pro mladé začínající jezdce je doporučujeme na všechny jezdecké aktivity (včetně jízdy kočárem).

Vesty jsou účinnou ochranou páteře a hrudníku a významně napomáhají mírnit následky pádu z koně. Jezdectví je sport krásný, ale skýtá mnohá úskalí. Bezpečnost by proto měla být vždy na prvním místě.

Mezi našimi zákazníky patří k nejoblíbenějším vesty Eco-Flexi od USG. Vesty lze snadno nastavit v oblasti ramen a pasu pomocí suchých zipů, vepředu se zapínají na zip. Jsou vyrobeny z pevného a snadno čistitelného polyesteru.

Systém struktury bloků s pěnovými panely, které absorbují nárazy, se přizpůsobí tělu a umožňuje dostatečnou volnost pohybu. Bezpečnostní vesta odpovídá aktuálně platné bezpečnostní normě EN 13158-2009 a standardu BETA 2018 level 3, tj. nejvyšší v Evropě.

Tento model je vyráběn v černé, královské modré a růžové barvě.


Naše doporučení: ochrana páteře tzv. páteřák není pro jezdecký sport dostačující a není alternativou k vestám. Navíc velká část jezdeckých klubů a pořadatelů táborů výslovně vyžaduje bezbečnostní vesty.


Jezdecké boty

Klasické tenisky nebo obyčejné gumáky ke koním opravdu nestačí. Jezdecká obuv musí mít v první řadě pevnou, rovnou podrážku bez vzorků, zarážek a jazyka, aby se eliminovala možnost, že se noha dítěte zasekne ve třmenu. Zároveň také musí být dostatečně pevná a odolná, aby ochránila nohu nejen před případným zraněním, ale i před vlhkem a špínou. Existují dvě základní varianty obutí ke koním. Vysoké jezdecké boty nebo kombinace nízkých jezdeckých bot (tzv. pérka) a minichapsů. Neděste se, hned vám to vysvětlíme.

Vysoké jezdecké boty využijí především zkušenější děti, které aktivně a pravidelně jezdí.

Tyto boty bývají dražší, ale vydrží poměrně dlouho, tedy alespoň než dítěti vyroste noha. Skvěle se v nich jezdí, ale jsou méně pohodlné na chození a běžný pohyb při práci ve stáji a kolem koní. Levnější gumové jezdecké holínky jsou praktické na údržbu, ale noha se v nich potí a nejsou vhodné na dlouhodobější nošení. Pozor, klasické gumáky se k ježdění nehodí – bývají široké, měkké a s výrazným vzorkem na podrážce. Všechny tyto faktory zvyšují riziko úrazu.

Doporučujeme zainvestovat do kvalitnějších vysokých bot až když jste si jistí, že se dítě bude jezdectví aktivně věnovat.

V první fázi je praktičtější pořídit nízké jezdecké boty, tzv. pérka.

Gumová pérka jsou velmi praktická na údržbu, nepromoknou ani neprovlhnou, ale nejsou až tak komfortní na ježdění a dlouhodobější nošení. Jsou ideální jako doplněk do nepříznivého počasí nebo jako náhradní boty. Příjemná je jejich nízká cena.

Nejkvalitnější a nejpohodlnější jsou nízké jezdecké boty z pravé kůže. Jejich jediné minus je vyšší cena. Pérka bývají natahovací nebo šněrovací se zipem. Natahovací se snadněji a rychleji nazouvají, ale pérka se zipem (případně šněrovací se zipem), se zase dokonaleji přizpůsobí noze a lépe sedí.

Kompromisem mezi materiály i cenou jsou nízké jezdecké boty ze syntetické kůže. Jsou odolné, pevné a na pohled nerozeznatelné od kožených.


Minichapsy

Minichapsy zpevní nohu a ochrání lýtko před otlaky od třmenových řemenů ši sedla. Používají se v kombinaci s nízkými jezdeckými botami (vysoké jezdecké boty plní funkci minichapsů samy o sobě).

I zde můžeme vybírat z pravé či syntetické kůže. Obecně platí, že minichapsy z pravé kůže jsou kvalitnější a příjemnější na nošení. Nicméně minichapsy ze syntetické kůže jsou levnější, funkčně příliš nezaostávají a navíc bývají barevnější. Minichapsy nejsou určeny k celodennímu nošení, dítě si je nasadí až na ježdění, takže v tomto případě se syntetikou chybu neuděláte.

Rajtky

Na první pohled by se mohlo zdát, že výběr jezdeckých kalhot je zejména o barvě, ale není tomu tak. Rozhodujte se podle použitých materiálů.

Pro potřeby letních táborů, kde se děti poměrně živelně pohybují po celý den jsou ideální jezdecké legíny. Snadno se natahují, nemají zipy ani knoflíky, jsou elastické, pohodlné a tenké, takže v nich v létě není horko.

Pokud tušíte, že vaše dítko má ambice stát se aktivním jezdcem i mimo letní sezónu, hledejte v kategorii rajtek s celokoženým sedem nebo rajtek se silikonovým gripem.

Silikonový grip je oblíbený pro své protiskluzové vlastnosti, díky kterým jezdec lépe udrží stabilní pozici a rovnováhu v sedle. Funguje v podstatě jako takové lehké lepidlo. Výhoda rajtek s gripem je, že jsou lehčí a prodyšnější než rajtky s celokoženým sedem.

Gripy mohou být po celé délce sedu nebo jen na nohách. Pro děti doporučujeme silikonový grip po celé délce sedu.

Silikonové gripy nejsou příliš vhodné na ježdění bez sedla. U některých typů totiž mezi gripem a hřbetem koně vzniká nepříjemné tření. Pro ježdění bez sedla doporučujeme spíše rajtky s celokoženým sedem.

Rajtky s celokoženým sedem jsou tradiční klasikou. Stabilizují sed a účinně brání proti odřeninám. Jejich základní výhodou proti rajtkám se silikonovým gripem je, že se v nich lépe jezdí bez sedla, jak už jsme se zmiňovali výše.

V horkém létě v nich však bývá až příliš teplo a nejsou proto pohodlné na delší nošení.


Velmi oblíbené jsou v poslední době i rajtky s džínovým vzhledem. Na rozdíl od džín jsou příjemně elastické a většinou vybavené silikonovými gripy, takže se v nich příjemně jezdí.

Rukavice


Jezdecké rukavice jsou velmi důležitou součástí jezdeckého vybavení. Chrání citlivé dětské ruce před odřeninami a otlaky, pro které často stačí jen chvíle práce z vidlemi, na kterou městské děti nejsou zvyklé. :) Rukavice také brání prokluzování otěží mezi prsty.


 

Nákup jezdeckého vybavení vždy zatíží rodinný rozpočet, a proto jsme pro vás připravili SLEVU! OBJEDNEJTE SI JEZDECKOU VÝBAVU ALESPOŇ ZA 2.595 Kč / 105 € a odečteme Vám slevu 500 Kč / 20 €! Sleva se odečte pokud v košíku v části "SLEVY A DOPLŇKY" vložíte slevový kód: "500LETO" / při platbě v € "20LETO" (bez mezer) a kliknete na "PŘIDAT". SLeva platí do 21. 6. 2021.


Doufáme, že jsme vám výběr jezdeckého vybavení pro vašeho malého jezdce či jezdkyni trochu usnadnili. Pokud se potřebujete ještě poradit, neváhejte se na nás obrátit, rádi s výběrem pomůžeme.

1 468 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page