top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Jak vybrat správný podbřišník s ohledem na maximální komfort koně?

Podbřišník je jeden z naprosto nezbytných komponentů jezdeckého vybavení, jehož primární funkcí je držet sedlo na svém místě. Tvarů, velikostí, materiálů i vlastností mezi podbřišníky najdete opravdu mnoho, jak ale poznat, který podbřišník je vhodný právě pro vašeho koně?

Mnoho z vás možná překvapí, že výběr podbřišníku by měl záviset primárně na pohybu koně, citlivosti kůže, materiálové alergii a v neposlední řadě také na typu využívaného sedla.


Délka podbřišníku


Podbřišníky s ohledem na délku můžeme rozdělit na dlouhé a krátké. Dlouhé podbřišníky se používají u sedel s krátkými zápinkovými řemeny, kterými jsou většinou anglická skoková a všestranná sedla a krátké naopak u sedel s dlouhými řemeny – tedy sedla drezurní, westernová nebo stále oblíbenější jezdecké pady .

 

TIP: Jak změřit správnou délku podbřišníku?

Není na tom nic složitého, stačí mít po ruce koně, sedlo, krejčovský metr a jednoho pomocníka.

Sedlo umístíme koni na hřbet, do správné pozice a krejčovský metr přiložíme k zápinkám ideálně tak, aby nad a pod měřeným místem byly minimálně tři prázdné dírky pro uchycení. Následně poprosíme pomocníka, který spuštěný metr povede koni pod břichem až na druhou stranu sedla k zápinkám.


Proč mají být zápinky uchyceny tak, aby minimálně 3 otvory nad a pod byly prázdné?

Pokud by totiž byl podbřišník moc dlouhý v případě skokového nebo všestranného sedla, zápinky by byly umístěny příliš vysoko v oblasti jezdcových stehen a vytvářely by objemnou a nepříjemnou výduť.

U drezurního sedla je zase třeba dbát na to, aby zápinky podbřišníku ležely minimálně 4 prsty od uchycení k podsedlové dečce. Pokud by nebyla tato prevence dodržena, mohlo by při pohybu docházet k odírání koně.

Zároveň je také třeba myslet na možné budoucí vytažení s ohledem na únavu materiálu.


Video instruktáž o správném měření podbřišníků můžete shlédnout zde:

 

Tvar podbřišníku


Podbřišníky nabízí všemožné tvary od rovných, vykrojených, s okopávacím panelem až po ty anatomicky tvarované, které jsou navrženy tak, aby koni poskytovaly dostatečný prostor pro pohybující se končetiny.

Tvar tedy ovlivňuje nejen rozsah pohybu končetin, ale také rozložení a zmírnění tlaku na hrudní kost.


Za zmínku stojí také podbřišníky s okopávacím panelem.

Jak už název napovídá takto tvarované podbřišníky slouží pro skákající koně jako ochrana před kopáním se do hrudi při odskoku.


Materiál podbřišníků


Velkou pestrost výběru a možnosti volby poskytují materiály, ze kterých jsou podbřišníky vyrobeny. Při výběru materiálu se primárně zameřujeme na komfort konkrétního koně.

Ačkoliv to může působit neobvykle, často se stává, že mají koně alergickou reakci na určitý druh materiálu či na opocení.

  • Neoprenové podbřišníky – jsou velmi oblíbené pro svou šířku, která koním umožňuje dostatek pohodlí. Navíc se jedná o cenově velmi přijatelné a na údržbu nenáročné podbřišníky. Na údržbu neoprenového podbřišníku stačí jenom mýdlo a voda. Některé lzde dokonce prát i v pračce.

Velmi oblíbeným neoprenovým podbřišníkem je pobrišník Umbria Equitazione, který zákazníci oceňují pro jeho odolnost a praktičnost. Dotahovací gumy umožňují snadné a příjemné zapínání a nechybí ani nerezový D-kroužek pro upevnění pomocných otěží. Potěší jistě i příznivá cena a široké spektrum dostupných délek.


  • Syntetické podbřišníkycenově nejpříznivější typ podbřišníků, který je k dostání v různých tvarech a velikostech. Syntetické podbřišníky jsou odolné a nenáročné na čištění.

Mezi nejoblíbenější podbřišníky ze syntetického materiálu patří podbřišník Ontario z dílny QHP.

Jedná se o univerzální, velice komfortní podbřišník s umělým beránkem, který zabraňuje odírání.

  • Pravá vlna nebo syntetické rouno – zajišťují (především citlivějším) koním potřebný komfort díky ochraně před alergickými reakcemi na biologické sekrety či materiál, a před mechanickým odíráním.

Zde bychom rádi vyzdvihli podbřišníky značky Werner Christ , které jsou jedinečné ruční výrobou s důrazem na preciznost a odolnost. Jejich významnou hodnotou je kromě anatomického tvaru také pravý 30 mm vysoký beránek, který je velmi šetrný, díky čemuž je ideálním pomocníkem pro koně s citlivou pokožkou a srstí. Díky jeho prodyšnosti je také vhodný pro celoroční používání.


  • kožené podbřišníky – patří k těm nejkvalitnějším materiálům. Nabízejí mnoho odstínů a barevných či tvarových provedení. Kůže v jakémkoliv provedení působí velmi designově a díky efektům prošívání dodává pobřišníkům luxusní vzhled.

Přestože jsou na péči náročnější než předchozí zmíněné materiály, snadno se zařadí do pravidelné péče o kožené uzdečky a sedla, kdy i v případě podbřišníku je péče o materiál stejná.


Mezi jedničky kožených podbřišníků patří například italská značka Acavallo, která si zakládá na inovaci, důrazu na detail a na bezpečnosti, nabízí široký sortiment luxusního zboží, které v sedlovně náročného jezdce prostě nesmí chybět. Produkty z telecí nebo buvolí kůže poskytují koni maximální bezpečnost, díky gelovým panelům také snižují a rozkládají tlak a zlepšují cirkulaci krve. Jedná se o anatomicky tvarované, prodyšné a komfortní podbřišníky té nejlepší kvality.
Dopřejte svému koni maximální pohodlí s podbřišníky od HORSEandME!


 


Pokud s výběrem váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger. Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených a úspěšných kilometrů na koňském hřbetě!

Váš team HORSEandME.eu


432 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page