top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Jak vybrat správné udidlo

Aktualizováno: 18. 5. 2022

S výběrem ideálního udidla se jezdci často velmi natrápí. Je tolik možností! Jak poznat tu nejlepší?

Každá rada je tady drahá, ale platí základní pravidlo: je potřeba vyzkoušet, co koni vyhovuje. Různé typy udidel pracují s různými tlakovými body. Některé působí více na jazyk, jiné na dásně, některá udidla jsou flexibilnější a jiná stabilnější. Někteří koně mají tendenci se schovávat za kolmici a vyhýbat se kontaktu, jiní se zase do udidla více opírají.

Připravili jsme si rozcestník udidel Fager, který vám s výběrem pomůže.


Ve spolupráci s jezdci, veterináři, zubaři, fyzioterapeuty, odborníky na pasování udidel a kováři vyvinul Fager širokou škálu udidel.

Seřadili jsme pro vás udidla do kategorií, přičemž kategorie A je nejjemnější a pokračujeme směrem k ostřejším. Zařadit udidla do jednoznačných kategorií není úplně snadné, proto berte prosím naše řazení jako orientační. V tomto přehledu nejsou všechna udidla z nabídky Fageru, proto doporučujeme i kouknout k nám do e-shopu. Každé udidlo má své specifické vlastnosti, které ještě podrobně popisujeme přímo u daných produktů.

Kategorie A


Udidla kategorie A jsou perfektní pro mladé a citlivé koně, kteří mají tendenci schovávat se za kolmici a vyhýbat se kontaktu. Udidla jsou velmi jemná a minimalizují tlak na hubu koně, takže v koních pomáhají budovat důvěru k udidlu a přilnutí.

Udidla s tzv. Fager Smart System (FSS) mají navíc schopnost uzamknout klouby udidla, takže nehrozí louskáčkový efekt. (jak funguje FSS se můžete podívat na videu zde).

V této kategorii naleznete také „nejchutnější“ udidla – udidla vyrobená z příměsí mědi a sweet iron. Sweet iron neboli „sladká ocel“ je materiál, který časem podléhá korozi. Ovšem právě proto ho koně mají rádi, sladká příchuť rzi jim velmi chutná.


Udidla kategorie A:


Anna

Jemné, jednou lomené stihlové udidlo, které leží v klidu v koňské hubě a nezabírá moc místa. Vyrobeno z chutné sweet iron.

Billy

Zprostředkuje jemnou komunikaci, vhodné pro citlivé koně. Roubík se používá pro mladé koně či pro ty, co vyžadují stabilní, nehybné udidlo.

Martin

Je jemné a pohodlné dvakrát lomené sweet iron udidlo. Hodí se pro citlivé a mladé koně. Leží v klidu v hubě a nezabíre moc místa. Střední článek je z chutné směsi sweet iron a mědi.


Frans

Německý stříbrný materiál, který obsahuje velkou část mědi. Tvar je uzpůsoben, aby se vyhýbal stálému tlaku na jazyk.

Kategorie B


Kategorie na míru pro koně, kteří jsou citliví v hubě, ale mohou na podněty udidla reagovat pomaleji a zároveň mají tendenci vyhýbat se přilnutí a schovávat se za udidlo. Udidla této kategorie vám pomohou prohloubit u koně důvěru v udidlo, ale přitom koně motivují k rychlejším a lepším reakcím na vaše signály.

I v této kategorii nalezneme udidla s Fager Smart Systémem a "chutná" udidla vyrobená z mědi a sweet iron.


Udidla kategorie B:


Oscar

Díky rovnému tvaru je tlak vyvíjen více na jazyk koně než na koutky. Leží klidně na jazyce. Dvojité klouby způsobí při jízdě mírné zakřivení udidla, kopírují obrys huby koně a zamezují tzv. louskáčkovému efektu.


Lilly FSS

Titanové jednou lomené udidlo, velmi lehké a odolné. Nerezavějící materiál, který podporuje stálou a povzbudivou komunikaci s koněm. Připomíná spíše nelomené udidlo, ale je flexibilnější. Fagers Smart System uzamkne klouby v jakémkoliv směru, ve kterém by mohly ublížit patru v hubě koně. Tento systém dodává udidlu větší stabilitu a klid v hubě. Poskytuje úlevu koutkům.

Fanny

Udidlo Fanny má FSS systém, ale přetočením udidla ho můžete snadno vypnout. Udidlo poskytuje dostatek prostoru pro jazyk, což ocení zejména na tlak na jazyk citliví koně, kteří mají tendenci házet hlavou, kousat udidlo nebo přehazovat jazyk přes udidlo.

Kategorie C


Pokud vaši koně nemají s udidlem zjevně žádný problém, ale stále hledáte něco "extra" navíc, tohle je kategorie pro vás. Udidla v této kategorii garantují rychlejší reakce, jsou koňmi dobře přijímána a zaručují jim pohodlí.


Udidla kategorie C:


Carl

Rychlejší a přímočařejší reakce, a přitom dostatek prostoru v hubě. Carl rovnoměrně rozkládá tlak a respektuje přirozený tvar huby koně. Vhodný pro koně, kteří bývají nervózní a mají sklony házet hlavou.

Frida

Udidlo Frida je podobného typu, ale má přední zámek. Křidélka v sobě mají ukrytý tzv. Turn Over Lock System (TOL), který zastaví kroužky udidla v úhlu 90° a nedovolí jim se přiblížit ke stoličkám koně zejména v obratech. Je perfektní pro velmi citlivé koně, ale také pro koně dopředné. Skvělá varianta pro parkurové jezdce. Udidla s "křídly" Fager Wings bohužel nejsou povolena na závodech pod hlavičkou FEI.

Julia

Julia vám pomůže, pokud kůň zcela ignoruje vaši ruku a věší se do otěží. Krátké měděné středové spojení je ostřejší než klasické ploché spojení, je menší, ale vyšší. Kroužek se protáčí a tím koně i zabaví. Je zároveň velmi efektivní pro koně, kteří se opírají do udidla a snaží se převzít vedení. V tomto případě je během jízdy na kontaktu aplikován větší tlak na jazyk než na koutky. Reaguje váš kůň na zvýšený tlak přecitlivěle? Tak zvolte spíše udidlo Alexander.

Alexander

Skvělý pro mladé koně. Francouzské spojení otočené v úhlu 45° leží ve stejném směru jako jazyk koně. Francouzské spojení je ideální pro koně, kteří se jazykem opírají do udidla a snaží se převzít kontrolu. Střední článek respektuje tvar jazyka, napomáhá koni v uvolnění a přijetí udidla. Navíc je vyroben z velmi chutného materiálu sweet iron a mědi, takže ho koně mají v oblibě.

Sabina & Henry Baby Pelham

Tato udidla umožňují rozkládání tlaku rovnoměrněji přes krk, hubu a bradu přidáním podbradního řemínku. Byli byste překvapeni, kolik koní se cítí s podbradním řemínkem pohodlně. Je velmi důležité, aby podbradní řemínek nebyl příliš volný, jinak by měl opačný efekt.

Kategorie D


Kategorie pro koně, kteří nikdy nezalézají za otěž, ale mají sklony se věšet do udidla. Jejich přilnutí je příliš těžké a opírají se do otěží.

Některá udidla se pyšní novou Fager Anoblast™ technikou, která vyniká absolutní odolností. Je zpracováno tak, aby odolalo korozi a opotřebení. Anoblast poznáte podle šedé barvy udidel.


Udidla kategorie D:


Bianca

Díky krátkému střednímu článku nehrozí louskáčkový efekt udidla. Ve střední části je tzv. roller – otáčivý kroužek, který koně zabaví a motivuje ho ke žvýkání. Jelikož je stejně vysoký jako klouby udidla, nevytváří na jazyk zvýšený tlak. Pomáhá u koní, kteří mají tendenci zatuhnout v hubě.

Sally

Skvělé udidlo pro koně s „mrtvou hubou,“ tedy pro koně věšící se do otěží a těžké v kontaktu. Pomáhá koně motivovat, odlehčit kontakt, aktivovat žvýkání, zvýšit reaktivitu na pomůcky jezdce.

Udila typu Thiedemann a Baucher:

Působení Thiedemannu je přímější než u pákových udidel s delšími rameny. Čím níže po stranách je umístěna otěž, tím silnější a ostřejší je účinek. Jedná se o velmi pohodlné udidlo, které přirozeně kopíruje obrys jazyka koně a uvolňuje koutky od konstantního tlaku. Ideální design pro citlivé koně náchylné k odřeninám. Klouby se nikdy nedostanou do kontaktu s patrem huby a nebudou na něj tlačit.


Carl

Udítko je anatomicky tvarované a disponuje francouzským spojením. Udidlo uvolňuje tlak na jazyk, zamezuje kontakt s patrem díky speciálnímu tvaru a krátkému, plochému středovému spojení. Láme se na vnější straně jazyka, vykazuje konzistentnější pocit v celé hubě a zmírňuje zvýšený tlak na střed jazyka. Ideální design pro koně s citlivým jazykem. S udidlem Carl lépe přijmou kontakt a budou ochotněji pracovat.

Sara

Sara je anatomicky tvarovaná a rozděluje rovnoměrně tlak, což je pro koně komfortní. Udidlo je vyklenuté lehce dopředu a též nahoru, kopíruje přirozené záhyby u huby koně.

Nina

Veprostřed udítka je váleček, který se dokáže rychle přirozeně uzamknout v libovolném směru. Svým minimálním ohybem připomíná spíše udidlo nelomené.

Anton

Udidlo typu Baucher s volnými kroužky, jednou lomené. Tento design je ideální pro citlivé koně, kteří se snadno poraní. Jedná se o odolné a velmi lehké udidlo se 100% hladkým povrchem i kolem kloubů. Je velmi pohodlné, přirozeně kopíruje tvar jazyka koně a uvolňuje koutky od konstantního tlaku, jelikož vrchní kroužek nese samotné udidlo. Klouby se nikdy nedostanou do kontaktu s patrem úst a nebudou na něj tlačit.


Fredric

Dvakrát lomené anoblast udidlo. Zakřivený tvar roubíků zamezuje vyvíjení tlaku na hlavu koně, zaručí nehybné umístění v hubě, ale zároveň díky kombinaci s volnými kroužky udidlo zajistí rychlou reakci a poskytne rychlejší úlevu od tlaku, odradí i od zapírání se do udidla.


Kategorie E


Pro koně s tendencí opírat se do otěží a těžkých na kontaktu.


Udidla kategorie E:


Sabina

Islandské nelomené udidlo s kratšími rameny. Kratší ramena páky zajišťují rychlejší reakci koně, delší ramena přidávají více tlaku na týlu koně.

Páková udidla

Páková udidla působí zároveň an hubu, bradu a týl koně. Společně s podbradním řemínkem rovnoměrně rozdělují tlak do všech těchto míst.


Elisabeth

Velmi lehké, pohodlné a stabilní titanové udidlo, které je ideální volbou, jestliže přecházíte na ježdění na plné uzdě. Společně se stihlovým udidlem z titanu váží tento set od Fageru o 400 g méně, než jak je tomu u uzd od jiných výrobců.


Daniel Weymouth

Nelomené udidlo s mírným ohybem dopředu. Je velmi pohodlné, vyrobeno z šedé sweet iron, materiálu, který koním sladce chutná a povzbuzuje především mladé a nestabilní koně. Daniel je ideální volbou, pokud si nejste jisti jak Váš kůň přijme udidlo typu Weymouth.


Sofia

Nelomené pákové udidlo typu weymouth. Vyrobené z titanu velmi lehké a pohodlné.To ale není vše!

Máme za sebou stručné představení jednotlivých kategorií, ale tím naše nabídka udidel Fager zdaleka nekončí. Všechna udidla si můžete prohlédnout ZDE.


Pokud váháte, které udidlo zvolit, napište nám, rádi vám poradíme.

5 646 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page