top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Jak vybrat jezdecký pad

Aktualizováno: 16. 1.

Ježdění bez sedla je skvělý způsob, jak si zlepšit sed, uvědomit si jezdecké chyby, zapracovat na rovnováze a zpestřit trénink koni i jezdci. Navíc napomáhá budovat vztah mezi jezdcem a koněm, protože není možné bez vzájemné důvěry a komuninikace.

Ježdění bez sedla na holém koni však nevyhovuje všem. Koňská srst přece jen více či méně klouže a při aktivnějším ježdění může být pro jezdce velmi náročné, udržet se bezpečně na hřbetě koně.

Jezdecký pad je příjemný kompromis, mezi ježděním se sedlem a na holém koni, protože umožňuje blízký kontakt s koněm, ale zároveň poskytuje jezdci určitou oporu a stabilitu. Některé typy více polstrovaných padů také lépe rozkládají váhu.


Co je nutné vědět o ježdění na padu

  • Z hlediska rozložení váhy jezdce na koňském hřbetě je kvalitně padnoucí kostrové sedlo nenahraditelné. Jezdecké pady nemají pevnou kostru, proto nejsou primárně určené na náročné výkonnostní ježdění.

  • Vždy je třeba zohlednit stav hřbetu koně. Pro koně se zdravým hřbetem a dobře nasvalenou horní linií je rozumné ježdění s jezdeckým padem zcela bezpečné. Naopak koním s bolavým hřbetem ježdění bez sedla, na padu (ale ani se sedlem) neprospívá.

  • Není vhodné na jezdecké pady umisťovat třmeny, byť někteří výrobci takovou možnost nabízí. Upevnění třmenů výrazně zvyšuje bodový tlak na hřbet koně, který představuje pro koně nepřiměřenou zátěž a může ho poškozovat.

Typy jezdeckých padů

Před výběrem jezdeckého padu byste nedříve měli zvážit, k čemu přesně pad hodláte využívat a co od něj očekáváte.


Kontaktní jezdecké pady pro nenáročné

Hledáte-li pad pro občasné poklidné povození, ve kterém perfektně ucítíte každý pohyb koně, doporučujeme základní jezdecké pady od QHP, které jsou skvělé pro děti, protože jsou vyráběné i ve velikostech pony a shetty. Měkkoučký pad s podšívkou ze syntetické kožešiny je vybaven praktickým poutkem na kohoutku, který dodává jezdci pocit jistoty. Vybírat můžete z mnoha barev a ladit s dalšími doplňky QHP.

Dalším tipem na příjemný, minimalistický a cenově dostupný jezdecký pad je pad Jeany vyhlášené značky F.R.A.. Je anatomicky tvarovaný, neklouzavý směrem k jezdci i koni a polstrovaný paměťovou pěnou s vysokou hustotou. Pad jsme sami testovali a potvrzujeme, že díky stabilitě, kterou díky neklouzavosti poskytuje, ho můžeme doporučit i pro sofistikovanější ježdění. Vyrábí se v černé, modré a khaki béžové barvě.


Kontaktní jezdecké pady pro náročnější

Letošní žhavou novinkou je jezdecký pad Super Soft od QHP. Nadchnul nás hned z několika důvodů: je anatomicky tvarovaný, s příjemnou protiskluzovou spodní vrstvou, je měkký, pohodlný a hlavně je dokonale variabilní. Vrchní syntetický beránek s opěrkami je možné snadno odepnout (a třeba i vyprat!) a jezdit jen na minimalistickém černém základu. Super Soft tedy vlastně skrývá 2 pady v 1. V zimě můžete využívat hřejivý beránek a v létě ho dát pryč. Pad je opatřen D-kroužky vpředu i vzadu, takže umožňuje snadné připnutí poprsního řemenu, bederní deky nebo cestovních brašen. Vzhledem ke kvalitě provedení padu je cena velmi příznivá.

Do kategorie kontaktních padů pro náročnější určitě patří i další dva zástupci od F.R.A. – pady Bisco se syntetickou kožešinou v barvách černá nebo přírodní ve velikostech cob/full a pony a jezdecký pad Free, který je dostupný ve velikostech full, cob a shetty/pony.Jezdecké pady Brockamp

Jezdecké pady Brockamp, jmenovitě typ Special Brockamp patří k nejoblíbenějším jezdeckým padům vůbec. Tyto ručně vyráběné pady jsou silně polstrované, spodní vrstva je tvořena z protiskluzového a prodyšného materiálu Sympatex a horní část z mikrofleecu.

Díky anatomickému tvaru padů sedí většině typů koní, včetně širokých koní s nevýrazným kohoutkem i koní s vysokým kohoutkem. Silnější polstrování lépe rozkládá tlak na hřbetě koně a tlumí nárazy. Special Brockamp pady jsou dodávány i s podbřišníkem a vybírat lze ze skutečně široké škály barev ve velikosti full a pony. Velkou nevýhodou Brockamp padů je dlouhá dodací lhůta, přestože se vždy snažíme mít alespoň nějaké pady skladem.

Skvělou alternativou k padům Special Brockamp, která je levnější a okamžitě dostupná, je nový pad Suede od Waldhausenu. Inspiraci ve Special Brockampu by Waldhausen jen těžko zapíral. Suede pad je anatomicky tvarovaný, silně polstrovaný, protiskluzový a má speciálně uzpůsobené místo pro kohoutek koně.


Jezdecké pady pro náročné

Pokud se nebojíte dopřát si trochu větší dávku luxusu, určitě vás nadchnou jezdecké pady s pravým beránkem od Werner Christ a řada Macon od F.R.A.

O padech Werner Christ můžeme směle říci, že jsou to dokonalá, pohodlná křesílka. Preciznímu provedení, anatomickému tvaru, použití kvalitního pravého beránku a mnoha praktickým detailům odpovídá i vyšší cena. Na tyto pady bývá možné přidat třmenové řemeny, nicméně tuto možnost doporučujeme nevyužívat. Pady poskytují skvělou oporu a napomáhaji držet stabilitu. Velkým bonusem je možnost beránky vyprat.


Typově podobné jsou i pady F.R.A. řady Macon a Macon Extra. I ty jsou anatomicky tvarované a vybaveny pravým beránkem. Pady Macon Extra díky předním opěrkám poskytují větší oporu. Na pady Macon nelze přidat třmeny.Trekingové pady

Pokud chcete pad využívat zejména na vyjížďky, určitě oceníte praktické kapsy. Trekingové pady nabízí například značka Brockamp ve své řadě Ultra Light Western Brockamp.

Jedná se o velmi lehké, snadno udržovatelné pady, jejichž spodní část je vyrobena z neoprenu a vrchní z mikrobavlny. Jsou anatomicky tvarované a dodávané i s podbřišníkem ve velikostech full a pony. Brockamp ani tentokrát nezklamal s širokým výběrem barev.

Praktickou kapsu mají i pady Bareback Umbria Equitazione. Tyto pady jsou vyrobeny z neoprenu v kombninaci s Air-mesh materiálem, takže jsou vysoce prodyšné a skvěle se udržují. I tyto pady jsou dodávány s podbřišníkem ve více barvách a dostupná je i verze s beránkem.

Jezdecký pad do každé stáje

Ježdění na padu nám prozradí mnohé o našich jezdeckých kvalitách a schopnosti komunikovat s naším koněm. Rozhodně stojí za to mít pad po ruce a občas ho využívat. Není nic příjemnějšího než zimní vyjížďka v hřejivém beránku.

V naší nabídce naleznete desítky jezdeckých padů, stačí si jen vybrat.


Pokud s výběrem stále váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger.


Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených a úspěšných kilometrů na koňském hřbetě!


Váš team HORSEandME.eu

1 052 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page