top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Jak se vyznat v udidlech

Aktualizováno: 18. 5. 2022

Nelomené, jednou lomené, dvakrát lomené. Tady se ještě zorientujeme celkem snadno. Ale co dál? Volné kroužky, oliva, sněhulák, roubík, thiedemann, baucher... Kdo se v tom má vyznat?! Nebojte se, my vám poradíme. Představíme si základní typy udidlových kroužků a popíšeme si, k čemu jsou určené.

Nejen naši zákazníci, ale i my v HORSEandME.eu jsme si oblíbili udidla Fager, takže je využijeme pro názorné ukázky.

Ještě než začneme, dovolte nám důležitou poznámku, na kterou by jezdci nikdy neměli zapomínat. Způsob, jakým udidlo působí, vždy ovlivňují 3 zásadní faktory:

  1. udidlové kroužky/ramena (jak si je představíme v tomto článku)

  2. typ udítka (zda a kolikrát je lomené, nelomené, z jakého je materiálu a jak je silné)

  3. ruka jezdce (každé udidlo je tak jemné, jak je jemná ruka, která drží otěže).


VOLNÉ KROUŽKY

U stihlových udidlel s volnými kroužky se udidlové kroužky protáčejí nezávisle na udítku. Díky tomu dovolují koni více pohybovat jazykem, přesunovat tlak z udítka výš nebo níž v hubě a umožňují koni uvolnit tlak působícího udidla přežvýknutím.

Volné kroužky jsou nejjemnější formou uchycení udítka. Doporučujeme je také pro koně, kteří mají tendenci lehat si do otěží a tuhnout v hubě. Výběr vlastního udítka potom záleží na dalších okolnostech. Pokud si například kůň až příliš pohrává s udidlem, volíme spíše stabilnější udítko.

Při použití kroužků na udidlo je pohyb udidlových kroužků mírně omezen, což napomáhá stabilnějšímu kontaktu s otěžemi. Udidlové kroužky sedí správně, pokud otvor, kterým udidlové kroužky procházejí, leží přímo v koutku huby. Aby nedošlo ke skřípnutí koutků, doporučujeme použít pásku na udidlo proti odření koutků.OLIVOVÉ UDIDLO

Olivové kroužky jsou pevně připojeny k udítku a otěže tedy na hubu působí stabilněji a příměji. Pevné kroužky udidla podporují koně, aby zachovával kontakt s udidlem, a tvoří stabilní spojení mezi koněm a jezdcem. Míru kontaktu a stability určuje také typ udítka, který zvolíme.

Pevné kroužky napomáhají uklidňovat koně, kteří mají ve zvyku si s udidlem pohrávat až příliš, a také koně snadněji ovládat.


POSTRANNÍ KŘÍDLA

Fager křídla obsahují speciální TOL™ Turn Over Lock systém, který zabraňuje kroužkům, aby se dostávaly příliš blízko hlavy koně a dotýkaly se při práci jeho stoliček. Tento unikátní systém chrání zuby koně a významně uklidňuje citlivé a nervózní koně.


ROUBÍK

Baby roubík neboli Baby Fulmer je patentovaný design Fageru. Kombinuje výhody volných i pevných kroužků. Roubíky leží blízko huby koně, napomáhají při řízení koně a zároveň stabilizují udítko v hubě. Volné kroužky jsou umístěny dále od koutků huby, což tlak přesunuje více dolů a dovnitř. To koni napomáhá se vzpřímit, přijít na kontakt a motivuje ho, aby na udidle netuhnul. Je to velmi pohodlné udidlo vyhovující většině koní a zejména je ideální pro mladé koně.

Baby roubík je schválen FEI, včetně drezury.


BAUCHER S VOLNÝMI KROUŽKY

Baucher s volnými kroužky je patentovaný design Fageru. Tento speciální design umožňuje stabilní pozici udítka, volné udidlové kroužky do umístění udítka v hubě nijak nezasahují. Baucher s volnými kroužky je ideální pro citlivé koně, kteří mají problémy s rankami a odřeninami v koutcích huby, nebo nadměrně opotřebované přední lícní zuby (P2). Baucher s volnými kroužky těmto místům ulevuje od stálého tlaku a napomáhá koním se uvolnit.

Baucher s volnými kroužky je schválený FEI, včetně drezury.


THIEDEMANN

Thiedemann můžeme charakterizovat jako pevný udidlový kroužek s možností přidat v případě potřeby pákový efekt. Čím níže umístíme otěž, tím více tlaku bude působit na bradu, zátylek a hubu koně. Stabilní kontakt, který thiedelman vytváří napomáhá s ovládáním koní, kteří jsou lehce vzrušiví, nervózní, mají tendenci se opírat do otěží, bojují s rovnováhou a je obtížné je točit, například mezi skoky.

Thiedemann přenáší tlak v hubě o něco níže, což je výhodné, pokud má kůň sklon zvedat krk příliš vysoko. Vždy se používá společně s podbradním řetízkem nebo řemínkem.


UNIVERZÁL: SNĚHULÁK + BABY ROUBÍK

„Univerzál“, jak tento druh udidlových kroužků nazývá Fager, kombinuje všestranné využití Baby roubíků a tzv. sněhuláku.

Baby roubíky zajišťují stabilitu udítka, udidlové kroužky typu sněhulák zase přidávají možnost využít v případě potřeby pákového efektu. Umístíme-li otěž do spodního kroužku, zapůsobíme tlakem na hubu i na týl koně. Přidáme-li k horním kroužkům ještě podbradní řemínek/řetízek, rozdělíme tlak mezi hubu, týl a bradu. Možností, jak toto udidlo používat je několik a můžeme ho přizpůsobit preferencím našeho koně.

Univerzál představuje design, který je velmi flexibilní, dodává udítku stabilitu, působí jemně, což vyhovuje citlivým koním, ale v případě potřeby pomůže dostat pod kontrolu koně, kteří se opírají do otěží a které je v určitých situacích obtížné ovládat.


PELHAM

Pelham je podobný thiedelmanovi, ale používá se se dvěma otěžemi. Je kombinací baucherova udidla s pákovým udidlem v jednom. Otěž, které se zapíná do stihlového kroužku nemá pákový efekt, zatímco otěž zapínaná do spodního kroužku ano. To dovoluje jezdci volit mezi množstvím pákového efektu, který během jízdy potřebuje.

K pelhamu lze také využít spojovací delta řemínky, které umožňují působit na oba udidlové kroužky zároveň jednou otěží.

U Fager Show Pelhamů jsou volné kroužky jsou umístěny na vnější straně, poskytují koni větší volnost a pohodlí a podporují přímější a rychlejší reakci na pomůcky. Vnější umístění kroužků také napomáhá vzpřimovacímu efektu udidla. Ramena páky jsou pevná, aby nemohlo dojít ke skřípnutí huby koně, přesto jsou díky designu udidla dostatečně flexibilní.


PÁKOVÉ UDIDLO

Pákové udidlo se používá samostatně, případně v kombinaci se stihlem v plné uzdě (v takovém případě se také páka nazývá Weymouth). Pro pákové udidlo je typický pákový efekt, který výrazně zesiluje tlak na hubu koně. Čím delší jsou postranní ramena páky, tím je tlak větší.

Pákové udidlo se často používá v plné uzdě, tedy v kombinaci se stihlovým udidlem. V takové případě je stihlové udidlo tenčí a má menší udidlové kroužky. Ke každému udidlu vede jeden pár otěží, takže je lze ovládat samostatně nebo najednou. Používáme-li dvě udidla v kombinaci, pákové udidlo by mělo být asi o 0,5-1 cm širší než stihlové udidlo.


ISLANDSKÁ RAMENA

Islandská páková udidla se od klasické páky mírně liší.

Ramena udidel Sabina jsou nejkratší na trhu a jsou podobná baby pelhamu s tím rozdílem, že nemají udidlový kroužek. Kratší rameno je výhodné, pokud si přejete, aby se kůň vepředu vzpřimoval a rychleji reagoval, aniž by ztratil flexibilitu krku motivuje k aktivitě koně, kteří mají sklon věšet se do otěží, tuhnout na kontaktu a příliš snižovat hlavu a krk. Pokud tato ramena budeme kombinovat s flexibilnějším udítkem, získáme udidlo, které podporuje koně, kteří často tuhnou v hubě, krku či čelistech.

Ramena typu Magnus jsou patentovaným Fager designem, který umožňuje jejich vlastnosti měnit podle aktuální potřeby jezdce. Oddělené otvory v ramenou páky umožňují zapnout otěže do různé výšky, a tedy ovlivňovat sílu pákového efektu. Čím níže je zapnutá otěž, tím silnější pákový efekt. Můžeme dokonce použít i dvoje otěže a střídat tak působení udidla podle potřeby.

Tento design vytvořil Fager společně s Magnúsem Skúlasonem, jedním z nejznámějších jezdců a trenérů islandských koní na světě.


 

Doufáme, že se nám podařilo základní rozdíly mezi různými typy udidlových kroužků objasnit. Připomínáme, že při nákupu udidlel Fager dostanete dárek zdarma, dopravu zdrarma a navíc máte možnost udidlo vyzkoušet a do 14 dnů vrátit.

Pokud máte jakýkoliv doplňující dotaz, nevájejte se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger.


Váš tým HORSEandME.eu


4 928 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page