top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Jak ošetřovat jezdecké boty

Aktualizováno: 5. 10. 2022

Bez kvalitních jezdeckých bot se u koní neobejdeme. Vyplatí se do nich zainvestovat, protože v nich jezdci tráví spoustu času, jsou důležité nejen pro dobrý pocit v sedle, ale i pro jezdcovu bezpečnost. Jak maximálně prodloužit životnost vašich jezdeckých bot vám prozradíme v následujícím článku.

Denní péče

Pokud chcete, aby vám boty vydržely opravdu dlouho v dobré kondici, je třeba jim věnovat alespoň malou péči po každém ježdění. Obvykle stačí vlhkým hadříkem otřít prach, špínu či bahno. Pokud jsou boty silně znečištěné, je vhodné je očistit jemným kartáčem (pozor, nesmí být hrubý, aby boty nepoškrábal). Zejména věnujte pozornost oblasti, kde probíhá šev podrážky, protože do tohoto spoje se může dostat špína a ničit kůži i samotný šev.

Pokud jsou vaše boty kožené, neměly by se namočit, takže je nikdy nemyjte proudem vody. Pokud se ale přece jen stane, že promoknou, nesušte je vedle horkých kamen, ale raději je vycpěte papírem a sušte pozvolna při pokojové teplotě. Přílišné horko by mohlo kůži poškodit.

Kromě běžné denní péče doporučujeme botám dopřávat i pořádnou regenerační péči. Ideálně jednou týdně, minimálně však jednou za měsíc. Záleží samozřejmě také na zátěži, jaké jsou boty vystaveny a na počasí a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Každý materiál vyžaduje specifický přístup.


Kůže

Většina kvalitních jezdeckých bot je vyrobena z (hovězí) kůže. Velkou výhodou tohoto materiálu je, že dobře dýchá, přizpůsobí se noze a boty jsou velmi pohodlné. To ocení zejména jezdci, kteří v jezdeckých botách tráví dlouhé hodiny.

Ošetření kožených bot

Nejdříve odstraníme špínu a nečistoty vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Pot koně kůži vysušuje a proto je důležité ho pravidelně otírat. Na čištění doporučujeme použít přípravky na čištění kůže, často bývají dodávány v sadě s balzámem na kůži.

Když jsou boty čisté, použijeme houbičku a naneseme krém/balzám na kůži či kondicionér. Je důležité, aby měl dostatek času se vsáknout, ideálně celý den. Přebytečný krém otřeme či rozleštíme.

Pokud máte boty z barevné kůže, používejte krémy určené pro dané barvy.

Pokud často jezdíte v dešti, využijte impregnační spreje, které zásadně prodlouží odolnost a životnost obuvi. Pozor na složení! Impregnační spreje se silikonem snižují prodyšnost kůže.Imitace kůže

Protože umělá kůže je vyrobena ze syntetického materiálu, který nemá stejné vlastnosti jako pravá kůže, je její údržba daleko snazší. Čištění vlhkým hadříkem většinou postačí. V případě odolnější špíny doporučujeme využít speciální přípravky na umělou kůži, které podpoří její životnost a ochrání proti vlhku. Není třeba toto ošetření opakovat příliš často, boty by mohly působit matně. Na umělou kůži se nejlépe hodí ošetřující spreje. Kondicionéry a krémy nemají význam, protože se do tohoto materiálu nevsáknou.


Leštěná kůže

Leštěnou kůži ošetřujeme stejně jako syntetickou kůži, nicméně doporučujeme používat speciální spreje přímo určené pro leštěnou kůži. Tyto spreje nejen ochrání kůži proti vlhkosti, ale také podpoří extra lesk.


POZOR! Některé boty jsou vyrobeny z dvou či více materiálů a každý je třeba ošetřit patřičným způsobem.

Semiš (i imitace)

Pokud jste si vybrali boty či chapsy ze semiše či jeho napodobeniny, je nezbytné je před použitím ošetřit impregnačním sprejem a toto ošetření pravidelně opakovat. Samozřejmě se předtím ujistíme, že na látce nejsou žádné skvrny. Čím dříve skvrnu odstraníme, tím lépe to půjde. Suchou špínu nejrychleji odstraníte jemným kartáčem. Vždy kartáčujte stejným směrem, aby se povrch nepoškodil. Mokré skvrny nechte usušit v pokojové teplotě. Pozor, nepřikládejte příliš blízko topení.
Guma

Gumové boty se samozřejmě udržují nejsnáze. Stačí je opláchnout vodou, případně očistit mýdlem nebo houbou, aby vypadaly zase jako nové. Jsou ideální do bahna a hnoje.


Extra tipy pro dlouhý život bot:

  • Používejte do bot napínáky/roztahováky. Prospívají nejen životnosti bot, ale také zipů.

  • Kombinace vlhka a působení bakterií urychluje proces opotřebení bot. Proto si boty přezouvejte, pokud je to možné. Zejména kožené boty větrání ocení.

  • Po ošetření boty vylešťete nylonovými punčochami či leštící houbičkou, budou se lesknout jako nové.

  • Skladujte boty v obalu na boty, ale předtím je vždy nechce uschnout a vyvětrat.

  • Na zipy používejte sprej na zipy, který udržuje zip čistý a funkční.

  • Ozdobné kamínky utírejte vlhkým hadříkem

  • Kožené jezdecké boty se snažte používat pouze na ježdění. Bláto a hnůj kůži rychleji zničí.

  • Nepoužívejte na boty sedlové mýdlo a krémy na sedlo. Může to způsobit změnu barvy kůže, vytvořit matná místa či uvolnit švy.

  • K zouvání bot využívejte zouváky, výrazně tím snížíte riziko poškození boty.

 

Pokud s výběrem stále váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger.Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených a úspěšných kilometrů v sedle.!Váš team HORSEandME.eu

410 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page