top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

FAGER – promyšlená udidla pro 21. století

Aktualizováno: 29. 4. 2021


Fager je moderní švédský výrobce udidel, který se rozhodl povýšit design a funkci na vyšší úroveň. Základní mantrou je pohodlí pro koně.


Ve Fageru si dobře uvědomují, že každý kůň je jiný. Proto při vývoji udidel úzce spolupracují s veterináři a zaměřují se na působení tlaku v různých oblastech citlivé koňské huby, aby si každý majitel mohl vybrat udidlo, které bude jeho koněm nejlépe přijímáno.


Rozdíl je v detailu


Ve Fageru udidla vyrábí ručně, s důrazem na kvalitní provedení každého kusu, a věnují pozornost sebemenšímu detailu. Dnes již vědecké výzkumy potvrzují, že tlustší udidlo nezaručuje, že je pro koně příjemnější. Na základě testů a měření ve Fageru razí filosofii, že v koňské hubě není přirozeně na udidlo místo, proto jsou jejich udidla lehčí a subtilnější, co nejkomfortnější pro koně. Tenčí udidla i klouby udidel ponechávají dostatek prostoru pro jazyk a patro, v hubě leží níže a lépe rozkládají tlak.
Tlakové body


Dnešní koně nevypadají jako koně před 50 lety. Klademe na ně větší požadavky, chceme od nich, aby reagovali rychleji, aktivněji a aby byli jemně na pomůckách. Jsou citlivější než kdy dříve a tomu musíme přizpůsobit i udidla.

Udidla pracují s tlakem na koňskou hubu a tento tlak bude vždy přítomen. Můžeme ale ovlivnit, zda působí více na jazyk, dásně, čelist či patro a také nakolik je udidlo pevné či flexibilní. Všechny tyto faktory udidla Fager zohledňují a nabízí variantu pro každého koně na míru.
Co jinde nenajdete


Udidla Fager dbají na ochranu citlivých koutků huby. Některé jejich řady obsahují dokonce speciální ochranu koutků Fager Wings postranní křídla, se kterými je nemožné, aby udidlo koutek huby koně skříplo. Ve Fager Wings je zakomponován také unikátní Turn Over Lock system (TOL™), který zamezí kroužku udidla, aby se příliš ohnul a klepnul koně do stoliček, což ocení zejména citliví a nervóznější koně.

Jedinečný Fagers Smart Systém (FSS™) uzamkne klouby v jakémkoliv směru, aby se nepřiblížily hornímu patru huby koně.Ve Fageru se zaměřili i na nešvar příliš dlouhých středních článků u dvakrát lomených udidel. Fager udidla mají střední články kratší, protože pouze tak lze zaručit, že se klouby spojení článků udidla nedostanou až na citlivé koňské dásně či k hornímu patru.
TOP kvalita


Fager si pevně stojí za kvalitou svých výrobků a garantuje jejich dlouhou životnost. Pro výrobu udidel využívá zejména dva materiály – titan a tzv. sweet iron čili sladkou ocel.

Titan v chirurgické kvalitě je velmi lehký a nesmírně odolný kov, avšak bez nepříjemné kovové chuti. Modrá barva z povrchu časem postupně zmizí a udítko zmatní. Povrch titanového udidla je odolný proti škrábancům a bude stále hladký i po letech používání.

Sladká ocel je o něco těžší než titan, ale koně ji mají rádi pro její příjemnou chuť. Vzhledem k povaze materiálu udítko časem mírně změní barvu, protože pozvolna rezaví. To však není na závadu, právě tuto rez mají koně v oblibě. Udidlo je po použití a umytí vhodné osušit.
Malá nápověda


Že jsou udidla Fager propracovaná do nejmenšího detailu se přesvědčíte při každém uzdění. Nejste si jisti, zda jste udidlo nasadili správně? Zkontrolujte si, že logo koně je vždy na pravé straně vašeho koně a koník na něm běží dopředu.

A je to 😊Zaujala vás udidla Fager? Prohlédněte si naši nabídku. S výběrem vám rádi poradíme.2 118 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page