top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

F.R.A. CAVAL: bezudidlová uzdečka pro náročné

Vyznat se v široké nabídce bezudidlových uzdeček je docela výzva. Ve spolupráci s Freedom Riding Articles (F.R.A.) jsme pro vás otestovali bezudidlové hackamore Caval, které vám představíme v následujících řádcích.


Seznamte se, F.R.A. Caval

Společnost Freedom Riding Articles se zaměřuje na produkty pro bezudidlové ježdění, horsemanship, jezdecké pady, beránkové podsedlové dečky, lonžovací pomůcky a další. Uzdečka Caval patří k těm nejoblíbenějším, a proto jsme se rozhodli si ji vyzkoušet.


Hned na první pohled, respektive dotek, zaujme vysoce kvalitní kůží a jejím precizním zpracováním. Uzdečka nepatří k nejlevnějším, ale když si ji prohlédnete zblízka a osaháte, zjistíte, že cena je vzhledem ke kvalitě rozhodně opodstatněná. Caval nepochybně vydrží dlouhá léta v náročném provozu a bez nějakého speciálního opečovávání.

Velký palec nahoru dáváme také za celkový design. Uzdečka působí robustně, ale přesto elegantně, sluší všem typům koní a navíc má skvělé dlouhé otěže, které jsou velmi příjemné do ruky a jsou bez zarážek. Nánosník obsahuje tři pohyblivé kroužky, které lze využít jako obnosek.


Na uzdečce nenajdeme klasický podhrdelník, ale řemen, který stabilzuje uzdečku pod žuchvami. Díky němu se uzdečka nepřetáčí a hezky sedí na místě. Široký a měkce vypodložený nánosník a anatomicky tvarovaný nátylník jsou pro koně příjemné a uzdečka se krásně vyhýbá všem citlivým bodům na koňské hlavě jako např. čelistnímu kloubu, jařmové kosti či lícním nervům.

Aktuálně se vyrábí v černé a hnědé barvě a velikostech pony, cob a full. Testovali jsme černý Caval velikosti full.Nastavte si uzdečku přesně na míru

Uzdečka Caval je dokonale flexibilní. Můžete si ji přizpůsobit přesně dle tvaru hlavy vašeho koně. Sedí na menší hlavu i na obří kladrubský klabonos (zkoušeli jsme na vlastních koních). Podle toho, kam zapnete otěže, zvyšujete nebo snižujete pákový efekt hackamore. Caval lze tedy využít jako nejjemnější bezudidlovku, ale také jako ostřejší kožené hackamore, přičemž tato změna vám zabere pouze minutu.


Aby toho nebylo málo, je možné vyměnit i kompletní hackamore ramena. V základní verzi udzečky je dodáváno hackamore STAR. Pokud ale z nějakého důvodu preferujete jiné, můžete je snadno vyměnit.Caval v praxi

Caval oceníte už při uzdění a oduzďování. První nastavení sice chvíli trvá, ale když už máte přizpůsobeno hlavě vašeho koně, nauzdění je jen otázka okamžiku, protože nánosník nemusíte rozepínat.

S Cavalem se skvěle pracuje ze sedla i ze země. Tím, že dobře sedí a na hlavě koně se nepohybuje, s ním jde působit velmi přesně, což u bezudidlových uzdeček nebývá standardem. Tři očka na nánosníku umožňují připnutí lonže, vodítka či dalších pomocných otěží, což se hodí při práci s mladými koňmi nebo nezkušenými jezdci.

Pokud Caval zapneme způsobem, kterým podpoříme pákový efekt hackamore, pomůže nám vyhnout se dalšímu nešvaru, který bývá u bezudidlových uzdeček častý: opírání se koní do otěží. Pokud na pracujete s přilnutím správně – tedy ne tlakem a tahem, ale lehkými vibracemi, kůň bude na kontaktu lehký, příjemný a pákový efekt hackamore ho bude povzbuzovat k samonesení.

S velkou pravděpodobností budou na Cavalu dobře jezditelní i dopřednější koně, nicméně to jsme si neověřili v praxi, protože během testování se naši koně chovali mravně a neprojevovali závodní ambice.

Koně na Caval reagovali pozitivně, nejevili žádné známky nespokojenosti či napětí. Bezudidlové ježdění preferují, takže u nich Caval určitě prošel bez jakýchkoliv námitek.


Shrnutí a doporučení

+ 100% kvalitní kůže, precizní provedení, dlouho vydrží

+ dokonale nastavitelné každému koni na míru

+ anatomický tvar a pohodlí pro koně

+ osvědčilo se při práci ze země i ze sedla

+ možnost nastavení pákové efektu, hackamore může být jemné i ostřejší

- vyšší cena (ale rozhodně opodstatněná kvalitou)

Vššchny bezudidlové uzdečky z naší nabídky naleznete na https://www.horseandme.eu/bezudidlove-uzdecky/

 

Pokud s výběrem stále váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger.


619 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page