top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Dekovat či nedekovat? Aneb když na podzim přijde aprílové počasí

Letošní výrazné výkyvy teplot nás i naše chlupaté parťáky ještě pořádně potrápí, o problematických koních trpících diagnózami typu PSSM ani nemluvě!


Odstartoval říjen, ale my máme pocit, že se o slovo hlásí aprílové počasí. Přes den teploty šplhají k 25 °C, v noci se ochlazuje na neskutečných 7 °C, to je 18 °C rozdíl! Nejeden majitel si klade otázku: dekovat, nedekovat, jak, proč a čím?

Dekování koní


Dekování koní není zdaleka tak jednoduché, jak si stále mnozí myslí. Plno majitelů – především pak pastevních koní – se neustále dopouští přešlapů, kdy například plně osrstěné koně nárazově dekují při větších mrazech. Chyba!

Koňský organismus v podzimním období reaguje na změnu světelného denního intervalu růstem huňatého osrstění, což je velmi zdlouhavý a energeticky náročný proces, který trvá třeba i čtrnáct dní. Pokud je týden chladno a pak čtrnáct dní teplo, tělo se těmto změnám nestíhá adekvátně přizpůsobit. Proto si můžeme všimnout, že většina pastevních koní reaguje na změny počasí slabou zimní podsadou, přestože jsou přes den teploty okolo 25 °C.


Zatímco krátká letní srst umožňuje únik tepla a samovolné pocení, zimní srst je delší s hustou izolační vrstvou vespod a navrchu s tzv. vnější ochrannou vrstvou. Tu může ovšem snadno narušit dlouhodobý déšť a studený vítr, při kterém poté huňatá srst ztrácí svoji funkčnost. Naopak mrazivý suchý chlad koním nijak nevadí a srst udržuje koně v teple a pohodlí.


V období jako je toto, kdy koně bičují výrazné výkyvy teplot je adaptace organismu pro koně velmi energeticky náročná a ne nadarmo se tomuto stavu říká "kolikové počasí." Vlivem extrémní zátěže pro organismus může dojít až k těmto velmi nepříjemným problémům, které bohužel mohou vést až k úhynu koně.


Proto je důležité, aby měli koně ve výběhu minimálně v tomto období (jaro/podzim), vždy dostatek sena a přístřešek, pod který se mohou bezpečně schovat před nepřízní počasí všichni s ohledem na stádovou hierarchii.

 

Zajímavost:

Výzkumy prokázaly, že koně se středně těžkou dekou prokazovali nižší příjem sena než koně bez deky. Proč tomu tak je?

Kůň se zahřívá různými fyziologickými procesy, mezi něž patří například i trávení. Proto je nezbytné, aby koně v zimě měli neustálý přístup k senu.

 

Majitelé se ovšem stále dělí na dva různé tábory – zaryté dekovače a nedekovače.

Naprosto chápeme fakt, že koně jsou původně z přírody a jako divocí koně žili bez dek a dalších "lidských vymožeností".


Na co ale tito majitelé často zapomínají, je, že například šlechtění šlo kupředu mílovými kroky a s tím také výrazně poklesla konstituční tvrdost a odolnost napříč plemeny. Ruku v ruce jde také fakt o výrazné změně klimatických podmínek, kdy jaro už dnes není typické jaro, v létě převládají extrémní teploty a podzim je ve znamení obrovských výkyvů.

Své k tomu všemu také přidávají více rozšířené a často pořád opomíjené onemocnění typu PSSM, Cushingův syndrom, shivers syndrom, ECVM, fibrotické myopatie a mnoho dalšího.


To, co koňákům fungovalo dlouhá léta, nemusí být už dnes aktuální a mnohdy taková deka může vašeho koně ochránit před nepříjemnými, bolestivými zážitky a vaši peněženku před nechtěnými veterinárními výlohami.


Čím dekovat?


Trh v dnešní době nabízí obrovské množství dek různých značek, gramáží, tvarů, materiálů i barev a ne jinak je tomu i u dalšího příslušenství. Rádi vám na následujících řádkách představíme některé z nich.


Výběhové deky HORSEWARE

Kdo by nemiloval deky známého irského výrobce HORSEWARE. Perfektně střižené deky, pro všechny typy tělesných rámců, nadčasový design, jednoduché, funkční zapínání a bezkonkurenční inovativní technologie.

Znáte technologii Vari Layer®? => více tepla, méně váhy! Na zádech koně je deka zateplená nejvíce a nejméně při spodním okraji deky.


Mezi nejoblíbenější řady patří deky Rambo® Original, Rambo Optimo a Amigo.


Výběhová deka RAMBO SUPREME s krkem


Velmi oblíbená výběhová 200g deka, dodávaná s odepínacím krčním dílem RAMBO SUPREME je ideální nepromokavá deka do chladného zimního počasí.

Je vyrobena z velmi kvalitního a odolného materiálu, který přežije nejednoho trhače. Materiál je prodyšný a šetrný k pokožce, kterou chrání před odíráním a navíc je antistatický a antibakteriální.


Speciální přední zapínání umožňuje koni maximální volnost v pohybu lopatek a díky trojitému křížovému zapínání pod břichem a popruhu pod ocas se deka nepřetáčí a koně nikterak neomezuje. Pohodlí podporuje také anatomický střih v oblasti nohou.


Skvělým doplňkem jsou poté reflexní bezpečnostní prvky a kompatibilita s Liner systémem.Výběhové deky BUCAS


Favority mezi dekami jsou bezesporu deky značky BUCAS, které si na českém trhu našly své pevné místo. Deky jsou oblíbené díky perfektní kvalitě a odolnosti. Ani výrobce BUCAS ve svých výrobcích nevynechává inovativní technologie, jako jsou speciální síťoviny, magnetické zapínání a mnoho dalšího.

Co vám nesmí uniknout jsou unikátní výběhové deky z řady Smartex. Jedná se o nejuniverzálnější deky na trhu, které lze využít v teplotním rozsahu od -20°C do +10°C.

Velkou výhodou je kromě vysokého teplotního rozpětí i možnost dekování ihned po ježdění či mytí koně díky speciální podšívce Stay-dry. Podšívka Stay-dry odvádí účinně vlhkost, zajišťuje rychlé vysušení srsti a přitom zůstane stále suchá.


Deka výběhová Smartex Turnout Bucas, XL krk, iron gate


Unikátní výběhová deka Smartex Medium Big Neck se zateplením od 150g-300g. Předností této deky je díky SMARTEX technologii vysoké teplotní rozpětí od -10°C - 12°C. Tyto deky jsou známé jako nejuniverzálnější deky.

Deka nabízí maximální pohodlí a vysokou odolnost.

Perfektně padne díky řasení materiálu v oblasti lopatek.

Vnější materiál je vyroben z nejodolnějšího materiálu na trhu. Tento materiál je rovněž nepromokavý a vysoce prodyšný .


Smartex Turnout deka je význačná svým patentovaným předním zapínáním s přední sponou Click'n Go a magnetickým zámkem Snap-lock. Jedná se o magnetické zapínání, které je pevné, velmi snadno a rychle se zapíná i odepíná. Zapínání obsahuje nejen magnet, ale také ochranný suchý zip. Deka je dále vybavena křížovým zapínáním pod břichem i mezi nohama, popruhem pod ocasem a ochranou ocasu. Pro zvýšení izolace je možné deku vrstvit s ostatními dekami od výrobce Bucas.


Výrobce myslí také na širokokrká a šikoloplecá plemena jako jsou barokní plemena (fríští či andaluští koně). Pro tyto jedince nabízí verzi Big Neck, která je speciálně navržena pro mohutnější koně či koně s širším krkem a plecemi.


Výběhová deka Therapy Turnout 150g


Vysoce kvalitní výběhová deka s terapeutickým účinkem. Speciální vnitřní síťovina Therapy zabraňuje úniku přirozeného magnetického pole koňských zad a odráží ho zpět do těla. Jedná se tedy o neinvazivní stimulaci krevního oběhu, který napomáhá k hojení ran, snížení otoků a zánětů včetně urychlení zahřívání svalů či regenerace.

Díky absenci magnetického materiálu je možné užívat deku 24/7 bez omezení.

Prodyšný, nepromokavý materiál s hedvábnou podšívkou Dermocare umožňuje odvádění vlhkosti a drží tak koně v suchu.

Speciální přední zapínání sponou Click´n Go a magnetickým zámkem Snap-Lock umožňuje pevné, avšak snadno odepínatelné zapínání.

V oblasti lopatek disponuje speciálně řaseným materiálem, aby byl umožněn volný pohyb.Výběhové deky QHP


Značka QHP patří mezi spolehlivé výrobce dek s bezkonkurenčním poměrem kvalita/cena.

Deka výběhová Combo set 2v1 QHP, s odnímatelným krkem, 100g+200g, black/twist

Velmi kvalitní deka s linerem a odnímatelným krčním dílem. Liner má tepelnou výplň 100g/m² a vrchní deka má tepelnou výplň 200g/m². Deka je ideální do chladných zimních dnů, protože dohromady tvoří deku s tepelnou výplň 300g/m². Vyrobena je z prodyšného, větruvzdorného a vodoodpudivého materiálu.


Odnímatelný krční díl lze snadno k dece připnou pomocí D-kroužků a liner se připíná pomocí suchých zipů. Zapíná se třemi silnými suchými zipy. Deka má dvojité přední zapínání (Triplex) na přezky a suchý zip, pod břichem křížové zapínání s gumou a elastické popruhy mezi nohy. Opatřena je klínem pro maximální volnost pohybu a ochranou ocasu.

 

Pokud zvažujete, jaká deka by byla pro vašeho koně ideální, neváhejte se na nás obrátit. S výběrem vám velmi rádi pomůžeme.


Můžete snás kontaktovat na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger. Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených a úspěšných kilometrů na koňském hřbetě!


Váš team HORSEandME.eu

1 312 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page