top of page
  • Obrázek autoraHORSEandME.eu

Chraňte koně před hmyzem

Aktualizováno: 7. 6.

S letními teplotami přichází i nenáviděný a velmi otravný hmyz. Pro majitele citlivých koní a muchařů právě začíná náročné období maskování, dekování, repelentů a hmyzuodpudivých mazání. Mouchy, ovádi, žaludeční střečci, kloši, komáři, klíšťata a další rozmanitá spektra členovců mají kromě znervózňování koní na svědomí také mnoho závažných zdravotních problémů, kterým je dobré předejít.

Majitelé nezoufejte, v HORSEandME.eu jsme na vše připraveni!


Hmyz k hospodářským zvířatům patří už odnepaměti a jelikož se často živí koňskými výměšky či krví, je ho v okolí koní opravdu mnoho. V závislosti na biotopu se v blízkosti koní nacházejí nejčastěji mouchy, ovádi, kloši, klíšťata a další. Abychom hmyzí situaci co nejlépe zvládli, je třeba dbát na management prostředí, kde se koně nacházejí. Opomenout však nesmíme ani kvalitní textilní ochranu a často používané repelenty.


Hmyz nejčastěji útočí na citlivé oblasti uší, očí, nozder, podpaží nebo třísel, které je třeba chránit. Přirozenou ochranou proti hmyzu je pro koně hříva, ocas a kožní záškuby. Pomocí třesení krku, kožních záškubů nebo švihání ocasu, koně odhánějí otravný hmyz, na který nejsou schopni jinak dosáhnout zuby. Trendem zejména u sportovních koní, je však esteticky upravovat hřívu a ocas, což koním zabraňuje se chránit proti hmyzu přirozeně. V takových případech je nutné koním zajistit ochranu mechanickou.


Ochrana proti hmyzu pomocí textilních doplňků


Koně před krev i nervy sajícím hmyzem ochráníme primárně pomocí textilních doplňků v podobě:


Ochrana uší, očí a nozder


Nejčastěji ohrožená místa napadením hmyzu jsou uši, nozdry a oči. Hmyz často sedá do koutků očí, kde snadno zanáší infekci, která vyústí v slzení očí a dyskomfort pro koně. Žaludeční střečci zase využívají nozdry jako místo pro uchycení vajíček, která se následně dostávají do těla koně.


Prevence ochrany hlavy by měl být základ, ať už se jedná o třásně připevněné k ohlávce, které zastupují hřívu a její funkci, nebo ochrannou masku.


Různých typů masek proti hmyzu nabízíme desítky. Tou rozhodně nejoblíbenější a zároveň vysoce kvalitní je maska RAMBO PLUS od výrobce Horseware. Materiál této masky je vyroben z odolné, pevné síťoviny, která je jedinečná pro svou lehkost a odrážení slunečních paprsků, díky čemuž koni zajišťuje ochranu před UV zářením. Komfort v oblasti očí zajišťuje výztuha v podobě obruči a odnímatelná ochrana nozder.

V poměru cena/výkon se jedná o jeden z nejlepších výrobků na trhu.


Většina výrobců nabízí možnost více variant produktů, které mohou a nemusí obsahovat ochranu uší, nozder či otvor na kštici pro hřivnaté koně.

Majitelé, jejichž koně preferují masky bez ochrany uší, si oblíbili masku Mio od Horseware. Je vyrobena z velmi odolného síťového materiálu s UV ochranou. Vyztužení výborně drží tvar v prostoru očí a maska je lemovaná měkkým fleecem, který zabraňuje odírání hlavy koně.

Doporučujeme také masku proti hmyzu Fly Cover PRO od Busse s pevnou ochranou nozder a uší z lehkého, ale odolného síťovaného materiálu. Oční část je vyrobená z přiléhavé síťoviny s vyvýšeným prostorem. Ochrana uší je z měkkého, elastického nylonového materiálu Lycra®. Všechny okraje jsou lemovány měkkým fleecem, navíc elastickým v oblasti krku. Vždy se ujistěte, že je maska ​​proti hmyzu správně nasazená!Celková ochrana proti hmyzu


Koně citliví až paničtí na jakýkoliv dotek hmyzu se v tomto období potýkají s opravdu nepříjemnými zážitky, při kterých mohou být nebezpeční sobě i svému okolí. Takovým koním je dobré zajistit maximální komfort a ochranu při pobytu venku například pomocí celotělových síťových dek.


Síťové deky je možné pořídit s krkem či bez krku, nepromokavé, letní či s doplňky. Pestrá škála produktů nabízí možnost výběru i těm náročnějším zákazníkům, kteří si potrpí na nejlepší kvalitu, funkčnost i design.


Deky proti hmyzu ECZEMA

Speciální Eczema deky nabízí kompletní ochranu celého těla koně včetně krku a upevnění okolo břicha. Chrání koně před hmyzem a také před UV zářením. Používají se nejčastěji jako prevence proti vzniku ekzémů a vyrážek či pro léčení těchto kožních obtíží.Deky proti hmyzu CamoFly Amigo od Horseware

Ochrana proti hmyzu v podobě inovativní designové síťoviny s ochranou proti UV záření. Na základě výzkumů speciálně vytvořený design je pro hmyz odstrašující a matoucí. Optický klam deky způsobí, že hmyz není schopen identifikovat cíl. Deky mají odnímatelný krk a lze vybírat mezi klasickou variantou a dekou s nepromokavými zády.

Pokud hledáte deku, která ochrání koně proti hmyzu a zároveň je nepromokavá, doporučujeme vyzkoušet deky RainFly od Busse. Deky RainFly jsou skvělé do proměnlivého slunečného i deštivého počasí. Účinně chrání před hmyzem, přehřátím a zároveň před prochladnutím. Jejich barvy odráží sluneční záření a snižují jeho absorpci. Deky mají velmi pohodlný střih a neomezují koně v pohybu.

K dekám je možné dokoupit i krční díl.Deky proti hmyzu na ježdění

Nálety komárů a ovádů na koně v lese a na loukách mohou významně znepříjemnit vyjížďku koni i jezdci. Dnes už naštěstí existuje široký výběr dek proti hmyzu na ježdění či práci. Doporučujeme zejména síťové jezdecké deky Mosquito od Busse.

Vybírat můžete z různých variant (s třásněmi/bez třásní), materiálů i barev. Deky spolehlivě nepustí hmyz k tělu, ale přitom jsou prodyšné a kůň se pod nimi nepřehřívá. Samozřejmostí jsou praktické výřezy na sedlo a holeně.


Vnější repelentní ochrana


Nezbytnou výbavou každého majitele je vnější repelentní ochrana, kterou zajišťují odpuzující spreje, gely a masti.

Mezi formule jedna mezi repelentními gely patří hojivá repelentní mast Protection PLUS.

Z osobní zkušenosti ji můžeme maximálně doporučit. Ideální je na citlivá místa jako jsou kožní záhyby v podpaží nebo oblast šourku a vnitřních stehen. Díky hojivému agens účinku je vhodná jako léčivý prostředek na hojení starších kousnutí a zároveň jako ochranná a krycí vrstva proti nečistotám či dalším poškozením. Absence chemie je dalším výrazným plusem tohoto produktu, jak už název napovídá.

Skvělou účinností se mnohokrát prokázal i jeden z našich favoritů – repelentní sprej Ultra Shield od Absorbine. Hubí a odpuzuje přes 70 druhů hmyzu včetně hovad a klíšťat, která mohou přenášet lymskou boreliózu. Obsahuje účinné insekticidní a repelentní látky, jejichž původ je odvozen z látek obsažených v květech kopretin a jejichž účinek je až 17 dní. To je nejdéle ze všech repelentů prodávaných na českém trhu.


Dalším oblíbeným, osvědčeným a velmi účinným repelentním produktem je Farnam Endure. Poskytuje ochranu po dobu až 14 dní a působí i ve vlhkých podmínkách.


V případě repelentů ale rozhodně platí, že je nutné vytipovat produkt, který vašemu koni sedne nejlépe a naopak hmyzákům v jeho blízkosti bude nejodpornější. A že je z čeho vybírat se můžete přesvědčit v kategorii repelenty pro koně.


Management ustájení

Napomoci menšímu výskytu hmyzu lze i podporou managementu, případně strategickému umístění hnoje. Omezovat počty hmyzu létajícího kolem výběhů či uvnitř stájí můžete i za pomocí lepicích pastí.


Oblíbenou vychytávkou v podobě lapačů hmyzu je Sticky Trap kyblík, který se umisťuje v okolí pohybujících se koní. Kyblík se potře speciálním lepivým slizem. Unikátní technologie lepidla Sticky trap přilepí krevsající velký hmyz (bzikavky, buky ovády, mouchy, atd.), ale protože nevoní, neláká včely ani motýly.
Nebojte se zatočit s obtížným hmyzem! V HORSEandME.eu vám s tím rádi pomůžeme!

 

Pokud s výběrem váháte, rádi vám poradíme. Můžete se na nás obrátit na e-mailu info@horseandme.eu, telefonu +420 777 170 333 a nebo nám napište na Messenger. Přejeme vám šťastný výběr a stovky spokojených a úspěšných kilometrů na koňském hřbetě!


Váš team HORSEandME.eu296 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page